Sprawozdanie z realizacji programu wyborczego

za okres 21 listopada 2010 - 20 listopada 2012

 

KONSEKWENTNIE DLA GDAŃSKA 2010-2014

Filar I

„GDAŃSK. TU ŻYJEMY!”

Deklaracja wyborcza

Wykonano

W trakcie

Nie wykonano

Komentarz

Przebudowa ulicy Łostowickiej

×        

 

 

 

Prace budowlane zostały zakończone 26 listopada 2011 roku.

 

Czteropasmowa ul. Łostowicka jest już gotowa wraz z całą infrastrukturą dodatkową, w tym drogą rowerową, ekranami akustycznymi, zatokami autobusowych, infrastrukturą dla osób niepełnosprawnych, a także parkingiem przy Cmentarzu Łostowickim.

 

Dzięki tej inwestycji dokończone zostało połączenie dwóch najważniejszych tras dojazdowych do obwodnicy: ul. Słowackiego i al. Armii Krajowej.

 

Koszt: 51 mln zł (z tego 19 mln zł z UE).

 

Przebudowa ulicy Jabłoniowej

×    

 

 

 

Tak jak planowaliśmy, zakończyliśmy przebudowę ul. Jabłoniowej na ważnym odcinku od ul. Warszawskiej do ul. Kartuskiej z węzłem Trasy W-Z. Przebudowana droga została odebrana i oddana do użytku 30 czerwca 2011 r.

 

W ramach tej inwestycji powstały łącznice oraz nowe pasy włączenia i wyłączenia Trasy W-Z, przebudowane zostało skrzyżowanie ul. Jabłoniowej w obrębie stacji paliw, powstały skrzyżowania z łącznicami trasy W-Z, 2 km chodnika, zatoka autobusowa i sygnalizacja świetlna.

 

Koszt inwestycji to 7 mln zł.

 

Już teraz myślimy też o rozbudowie skrzyżowania ul. Jabłoniowej z ul. Warszawską. W 2012 roku opracowaliśmy dokumentację projektową dla tego zadania. Dużo większy odcinek nowej drogi pod nazwą „Nowa Jabłoniowa” jest zaś jednym z priorytetów Strategicznego Programu Transportowego Dzielnicy Gdańsk Południe, który zostanie uruchomiony w oparciu o finansowanie z UE w następnym okresie programowania 2014 – 2020.

 

Wymiana 1/5 torowisk w Gdańsku

×    

 

 

 

Wiosną tego roku zakończyliśmy wymianę ostatnich starych torów tramwajowych na 12 odcinkach ulic: Rzeczpospolitej, Nowe Ogrody, Kartuskiej, Krasickiego, Rybołowców, Wolności, Strajku Dokerów, Klinicznej, Pomorskiej, na pętli Jelitkowo oraz w alejach: Grunwaldzkiej, Hallera, Wojska Polskiego.

 

Stare tory były już w złym stanie technicznym i przeważnie nie nadawały się do obsługi nowoczesnych tramwajów. Ich wymiana wiązała się przeważnie z remontem przystanków oraz wymianą nawierzchni drogi.

 

Dzięki temu łącznie wymienionych zostało już 65% (74 km) wszystkich torów tramwajowych w Gdańsku. Będą mogły służyć gdańszczanom przez kolejne dekady jako środek ekologicznego, wygodnego i odciążającego korki  transportu.

 

Koszt: 235 mln zł (w tym 96 mln zł z UE).

 

Wymiana tramwajów na  niskopodłogowe

×    

 

 

 

W nocy z 19 na 20 grudnia 2011 roku przyjechał do Gdańska ostatni z serii 35 nowoczesnych tramwajów PESA Swing, które symbolizują rewolucję jaka w ostatnich latach dokonała się w taborze tramwajowym.

 

Jesteśmy polskimi rekordzistami: 75% (ze 121) gdańskich tramwajów jest niskopodłogowych! Dla porównania w Poznaniu (II. miejsce) jest ich 40%, w Warszawie (III. miejsce) 35%, a we Wrocławiu 33%.

 

Nowoczesne tramwaje wyposażone są m.in. w system klimatyzacji, 9 kamer wewnętrznego monitoringu, przystosowane są do przewozu osób niepełnosprawnych. W „Pesach” zastosowano także system informacji pasażerskiej, który oprócz nazw przystanków wyświetla mapki i zdjęcia okolic poszczególnych przystanków. Koszt jednego pojazdu to ok. 8 mln złotych. Poza „Pesami”, 15 kolejnych tramwajów zostało zmodernizowanych (tramwaje N8C).

 

Koszt: 307 mln zł (w tym 148 mln zł z UE).

 

 

Dokończenie Trasy W-Z

 

×    

 

 

 

Pierwsza czteropasmowa droga łącząca centrum Gdańska z obwodnicą została otwarta 30 grudnia 2011 roku, 5 miesięcy przed planowanym terminem.

 

Trasę zaczęto budować w 1980 roku. Ale dopiero nam udało się uzyskać szybkie połączenie z obwodnicą i dalej autostradą A1.

Wybudowanie nowej drogi widocznie też uatrakcyjniło tereny przemysłowe Kokoszek.

 

Długość wybudowanego odcinka to 2,2 km, w ramach projektu przebudowaliśmy też drogi dojazdowe i ulice boczne o długości 3,8 km (m.in. ul. Kartuska Północna i Kartuska Południowa). Łącznie zbudowaliśmy tu 6 km dróg, w tym 4 wiadukty.

 

Po zakończeniu projektu łączna długość dróg w Gdańsku wzrosła z 788 do 794 kilometrów.

 

Koszt: 149 mln zł (w tym 100 mln zł z UE).

 

Oddanie do użytku ul. Nowej Łódzkiej w 2012 roku

×    

 

 

 

Projektowana „Nowa Łódzka” została otwarta jako al. Vaclava Havla 23 grudnia 2011 roku, kilka miesięcy przed planowanym terminem zakończenia inwestycji.

 

Powstanie 2 kilometrów nowej, czteropasmowej drogi jak wiązało się też z przebudową ponad 1 km dróg lokalnych, budową lub modernizacją 5 km chodników i przyczyniło się do znacznego zwiększenia przepustowości układu komunikacyjnego w Gdańsku Południu.

 

Po jej uruchomieniu mięliśmy w Gdańsku 796 km dróg.

 

Koszt: 75 mln zł.

 

Budowa nowej linii tramwajowej na Ujeścisko

×   .

 

 

 

Otwarcie nowej linii tramwajowej odbyło się 11 maja 2012 roku.

 

3 kilometry toru podwójnego i dodatkowy kilometr pętli i dojazdów.  Łącznie 7 przystanków wzdłuż al. Havla: od pętli Chełm Witosa do nowo wybudowanej pętli Łostowice-Świętokrzyska. Z Gdańska Południe do centrum można się teraz dostać tramwajem w 20 minut.

 

Na pętli końcowej trasy powstały 2 parkingi zachęcające do przesiadania się na komunikację publiczną: tzw. park & ride (na 120-150 samochodów osobowych) oraz bike & ride (na 212 rowerów).

 

Wraz z wybudowaniem nowej linii długość torowisk w mieście zwiększyła się o 6,2%.

 

Koszt: 93 mln zł (z tego 44 mln zł z UE).

 

Przebudowa do końca kadencji ulicy Słowackiego - od lotniska do centrum Wrzeszcza

 

×       

 

 

Pierwszy odcinek ul. Słowackiego, od Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w do ul. Budowlanych (tzw. odcinek „lotniskowy”), o długości 2,4 km, został oddany do użytku na początku grudnia 2011 roku. Jego realizacja kosztowała miejski budżet 31 mln zł.

 

Odcinek "miejski" - od ul. Potokowej do al. Rzeczpospolitej - wraz z estakadą nad Al. Grunwaldzką przy Galerii Bałtyckiej powinien zostać oddany do użytku 15 grudnia 2012 roku. Koszt wykonania tego odcinka to 159 mln zł.

 

 

Zachęcenie mieszkańców do przesiadania się na rowery poprzez budowę kolejnych 40 km dróg rowerowych oraz parkingów rowerowych przy przystankach SKM

 

×       

 

 

 

Zrealizowaliśmy już w 11 dróg rowerowych (łącznie: 33,7 km) w ramach projektu „Rozwój Komunikacji Rowerowej Aglomeracji Trójmiejskiej na lata 2007-2013”:

·         wzdłuż Al. Zwycięstwa od Al. Hallera do ul. 3 Maja – modernizacja (2,1 km);

·         wzdłuż ul. Turystycznej i ul. Boguckiego, od mostu pontonowego do ul. Przegalińskiej (5,1 km);

·         wzdłuż ul. Kołobrzeskiej i Dąbrowszczaków, od Al. Rzeczypospolitej do ul. Czarny Dwór (1,4 km);

·         wzdłuż ul. Opata Rybińskiego, od ul. Opackiej do Al. Grunwaldzkiej (0,9 km).

·         wzdłuż ul. Nowe Ogrody i ul. Kartuskiej, do ul. Łostowickiej (2,7 km).

·         wzdłuż ul. Krasickiego i ul. Wyzwolenia, z łącznikiem do latarni morskiej (2,7 km);

·         wzdłuż ul. Wosia Budzysza i ul. Stryjewskiego, od ul. Sucharskiego do ul. Nowotnej (1,8 km);

·         wzdłuż ul. Jaśkowa Dolina (2,0 km).

·         Przebudowa ul. Łostowickiej w Gdańsku (1,3 km)

·         Budowa ul. Nowej Łódzkiej w Gdańsku (3,6 km)

·         Budowa Trasy W-Z (3,1 km)

·         Większa część przy Trasie Słowackiego (7km)

 

Dodatkowo drogi rowerowe o łącznej długości 13,8 km powstają w ramach projektów:

·         Trasa Słowackiego (4,1 km)  

·         Trasa Sucharskiego” (2,7 km)

·         Trasa rowerowa wzdłuż Kanału Raduni (7 km)

 

Dodatkowo, przy nowej pętli na końcu trasy tramwajowej w dzielnicy Gdańsk-Południe powstał parking zachęcający do przesiadania się na komunikację publiczną: tzw. bike & ride - na 212 rowerów.

 

Zaczęliśmy też prawdziwą rewolucję na ulicach jednokierunkowych, wprowadzając na nich tzw. kontrapasy – po których rowery mogą poruszać się w dowolnym kierunku. W ten sposób dostosowaliśmy do ruchu rowerowego 57 ulic jednokierunkowych o łącznej długości 13,6 kilometrów. Drugim pod tym względem takich udogodnień miastem w Polsce jest Wrocław (2 km), a trzecim Kraków (1,9 km).

 

Do tego na ok. 170 km nowych ulic objęto strefą uspokojonego ruchu, to jest taką na której maksymalna prędkość poruszania się wynosi 30 km/h. Łącznie w Gdańsku jest już 386,4 km takich dróg (27,7 % sieci ulic Gdańska). W ciągu ostatnich dwóch lat całkowita długość ulic uspokojonych podwoiła się. Na koniec 2010 roku było to około 14,9 % wszystkich ulic w mieście.

 

W 2013 roku zaczną powstawać parkingi rowerowe przy przystankach SKM.

 

Jasno widać, że nasze działania dają efekty. Badania realizowane na zlecenie Biura Rozwoju Gdańska wskazały, że w ciągu ostatnich 2 lat częstotliwość podróżowania rowerem wzrosła o 40%.

 

W Polsce Gdańsk stawiany jest jako wzór w polityce rowerowej. Kolejnym tego potwierdzeniem jest 1 miejsce wśród 41 polskich miast w raporcie „Rower w Mieście”, opublikowanym w 2012 roku przez miesięcznik „Rowertour”.

 

Wprowadzenie wspólnie z Gdynią i Sopotem inteligentnego system sterowania ruchem Tristar 

 

×       

 

 

 

 

Projekt oparty jest o rozbudowę infrastruktury sygnalizacyjnej i budową infrastruktury telekomunikacyjnej, a także powstanie dwóch współpracujących ze sobą Centrów Zarządzania i Sterowania Ruchem – w Gdyni i w Gdańsku. Systemem TRISTAR objętych zostanie 141 skrzyżowań. W efekcie powstanie jeden system zarządzania i sterowania ruchem miejskim obejmujący swoim działaniem Gdańsk, Sopot i Gdynię. Liderem projektu jest Gdynia.

 

Jak na razie podłączono do systemu dziesięć sygnalizacji świetlnych na al. Grunwaldzkiej - między skrzyżowaniami al. Hallera i ul. Abrahama. W marcu powstało też Centrum Zarządzania i Sterowania Ruchem w Gdańsku-Wrzeszczu - przy ul. Wyspiańskiego 9A. Kolejnymi etapami będą:

·  uruchomienie systemu na linii średnicowej Gdańsk -Sopot-Gdynia  poprzez modernizację skrzyżowań i budowę połączeń systemowych oraz budowę Centrum Sterowania Ruchem w Gdyni

·  budowa kolejnych połączeń przylegających do trasy średnicowej.

 

W ramach systemu Tristar powstaje 59 rejestratorów wykroczeń, 61 kamer nadzoru wizyjnego, 13 drogowych stacji meteorologicznych, 5 tablic informacji parkingowej, 26 znaków zmiennej treści, 71 tablic informacji pasażerskiej, 115 km połączeń światłowodowy.

Budowa linii tramwajowej z Siedlec na Piecki-Migowo (Siedlce – Kolej Metropolitalna)

 

×       

 

 

 

Prace nad tą inwestycją prowadzimy dwutorowo. Z jednej strony, staramy się o maksymalny poziom dofinansowania ze środków UE. Udało się nam już wpisać ten projekt na listę rezerwową Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (działanie 7.3 Transport miejski w obszarach metropolitalnych) z dofinansowaniem na poziomie 59% kosztów kwalifikowalnych.

 

Z drugiej strony kończymy przygotowywać pełną dokumentację inwestycji. W ubiegłym roku zleciliśmy i odebraliśmy koncepcję techniczną. W sierpniu 2012 skończyliśmy opracowywać studium wykonalności. 30 września uzyskaliśmy decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia. W styczniu 2013 otrzymamy pozwolenie na budowę, ostatni z dokumentów, które pozwalają nam na złożenie wniosku o dofinansowanie.

 

W I połowie 2013 roku planujemy ogłosić przetargi na:

·         wycinkę drzew

·         budowę samej linii tramwajowej

·         zakup 5 dwukierunkowych tramwajów, które będą obsługiwać tą trasę

 

Poza tym, 120 metrów nowej trasy już zbudowaliśmy! Są to tory, które zbudowaliśmy w 2011 roku na skrzyżowaniu ul. Łostowicka–Kartuska–Nowolipie - w ramach przebudowy ul. Łostowickiej.

                                                                                              

 

Budowa Węzła Integracyjnego Śródmieście z przystankami Szybkiej Kolei Miejskiej, tramwajów i autobusów

 

 

×       

 

 

W tym roku kontynuowane były prace planistyczne i montaż finansowy oraz finalizowany etap przedinwestycyjny Targu Siennego i Rakowego, z którym przyszły Węzeł Śródmieście jest ściśle powiązany.

 

18 maja 2012 roku Miasto po wielu miesiącach negocjacji podpisało umowę o powołaniu z holenderskim deweloperem Multi Development spółki pod nazwą Forum Radunia. Holenderski partner dofinansował nową spółkę kwotą 9 milionów złotych. Jeszcze wcześniej uporządkowane zostały grunty po Centrum Handlowym „Gildia”, co pozwoliło na rozpoczęcie badań archeologicznych.

 

Choć teoretycznie cała inwestycja będzie w fazie przedinwestycyjnej do końca 2014 roku, to w połowie 2013 powinny rozpocząć się pierwsze prace budowlane na torach. Będą one skoordynowane właśnie z inwestycją budowy nowego peronu Szybkiej Kolei Miejskiej.

 

Równocześnie kontynuowane są prace projektowe na temat dokładnego kształtu poszczególnych budynków, które powstaną na terenie nowego kwartału. Już wkrótce - 7 grudnia nastąpi otwarcie ofert w trwającym obecnie architektonicznym konkursie międzynarodowym na projekt Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska.

 

 

Rewaloryzacja Parku Oruńskiego

 

 

×       

 

 

 

Projekt jest w fazie przygotowań. W 2010 roku została opracowana wielobranżowa dokumentacja projektowa – projekt  budowlano-wykonawczy rewaloryzacji parku. Dokument ten zakłada realizację rewaloryzacji Parku Oruńskiego w kilku etapach.

 

I etap  inwestycji  został rozpoczęty w 2012 roku poprzez przewidzianą w dokumentacji projektowej rekultywację i zagospodarowanie części parku, która  od wielu lat stanowi nieużytek, wraz z pozostałościami po dawnym gospodarstwie ogrodniczym. Jeszcze w tym roku planowane jest zagospodarowanie i uzbrojenie tego terenu, w celu budowy tutaj w dalszej kolejności placu zabaw.

 

Budowa dziesięciu nowych przystanków tramwaju wodnego oraz trzech przystani żeglarskich

 

×      

 

 

 

Ostatnie z 13 nowych obiektów zakończono 30 maja 2012 roku.

 

W ciągu półtora roku powstały: przystań „Żabi Kruk" dla małych jednostek pływających, przystani żeglarska „Sienna Grobla II", przystań żeglarska „Tamka" oraz 10 przystanków tramwaju wodnego: na Westerplatte, przy Twierdzy Wisłoujście, przy ul. Wiosny Ludów, na Targu Rybnym, przy Zielonym Moście, na Stogach – w Górkach Zachodnich i przy Narodowym Centrum Żeglarstwa. Dodatkowo Tramwaj wodny przybija przy nabrzeżu im. Źółkowskiego  koło historycznej latarni morskiej oraz przy nabrzeżu zbożowym w bliskiej lokalizacji Stadionu PGE Arena.

 

Na przystaniach dla żeglarzy i wodniaków umożliwiono dokonanie prania, kąpieli i przygotowania posiłków, możliwe jest również slipowanie i dłuższe cumowanie jednostek. 

 

Celem projektu było wykreowanie produktów regionalnych o znaczeniu ponadregionalnym tj. możliwość zwiedzania miasta drogą wodną, odpoczynek i rekreacja rodzin nad wodą oraz utrzymanie bezpieczeństwa na szlaku wodnym i w jego okolicy.

 

Koszt: 38 mln zł (57,95% dofinansowanych z UE).

 

Budowa nowej przystani przy ul. Nadwiślańskiej na Wyspie Sobieszewskiej oraz mostu zwodzonego nad śluzą w Przegalinie

 

 

×       

 

 

Budowa otwieranego mostu nad kanałem śluzy w Przegalinie rozpoczęła się w kwietniu 2011 i została zakończona 15 maja 2012 roku. Otwarcie mostu zwodzonego umożliwiło wpływanie z rzeki Wisły na wody Martwej Wisły jednostek żaglowych o wysokich masztach.

 

Dzięki zakończeniu realizacji Pętli Żuławskiej będzie można bez schodzenia na ląd przepłynąć z Gdańska przez Malbork i Elbląg do Krynicy Morskiej. Projekt wpisuje się w Międzynarodową Drogę Wodną E-70, która łączy Zalew Wiślany z Europą Zachodnią.

 

Budowa przystani żeglarskiej przy ul. Nadwiślańskiej należy zaś do II etapu projektu „Pętla Żuławska-rozwój turystyki wodnej”, którego liderem jest Marszałek Województwa Pomorskiego, a Miasto Gdańsk jednym z głównych partnerów. Liczymy, że w przyszłym roku zapadnie decyzja o przyznaniu dofinansowania na to przedsięwzięcie.

 

 Rewitalizacja Letnicy

 

×       

 

 

Letnica to dziś ta sama, ale jakże inna dzielnica Gdańska! Proces rewitalizacji tej części miasta, podawany obecnie w Polsce jako przykład, zaczęliśmy latem 2006 roku, jeszcze zanim ktokolwiek pomyślał o organizacji EURO 2012 w naszym mieście. Obecnie prawie wszystkie zaplanowane zadania zostały już zrealizowane.

 

Wykonaliśmy remonty kapitalne 29 budynków mieszkalnych, w których znajduje się 129 lokali mieszkalnych. Wszystkie oddane zostały już do użytku. Budynki wyposażane są w izolacje termiczne, i przeciwwilgociowe, często przeniesione zostały ścianki działowe, stare piece kaflowe zastąpione zostały dwufunkcyjnymi piecami gazowymi.

 

Na Letnicy wybudowaliśmy też ponad 120 nowych mieszkań w ramach Towarzystw Budownictwa Społecznego (TBS).  Dzięki tym działaniom w Letnicy zamieszkało już ok. 600 nowych mieszkańców!

 

Równocześnie zakończone zostały prace związane z budową sieci gazowej oraz kanalizacji deszczowej i modernizacją i przebudową układu drogowego Letnicy.

 

Przebudowana i zmodernizowana została większość ulic, w tym: Starowiejska, Antoniego Michny, Sucha, Sielska, Niecała, Rybitwy oraz fragmenty ulic Stalowej i Szklana Huta – łącznie ok. 1,5 km ulic wraz z chodnikami, zielenią i małą architekturą.

 

Prace remontowe - na potrzeby bazy lokalowej dla realizacji działań społecznych w dzielnicy – odbyły się również w budynku przy ul. Uczniowskiej 22. W budynku dawnej szkoły powstał Dom Otwarty - dzielnicowe centrum działań społecznych, które przejmie rolę centrum społeczno - kulturalnego i aktywizującego dzielnicę. Dodatkowo działania społeczne skupiaj się wokół takich grup jak Klub Malucha czy Klub Aktywnych Kobiet (twórczyń wiechy stadionu).  W projektach społecznych takich jak „Od ulicy do EURO 2012!”, „Let’s Art.”, warsztaty lingwistyczno-taneczne NUDO, czy szkoleniach językowych wzięło udział już ok. 2000 mieszkańców.

 

Oprócz działań społecznych, które będą kontynuowane w kolejnych latach, przeprowadzone zostaną jeszcze inwestycje w przestrzeniach półpublicznych, czyli w podwórkach. Przetargi na ich zaprojektowanie (po trzy warianty dla każdego z podwórek) zostały już ogłoszone. Wybór docelowego projektu uzgodniony zostanie przez mieszkańców w ramach warsztatów. Walące się komórki i nielegalnie zbudowane wiaty, szopy i garaże, a powstać utwardzone alejki, miejsca parkingowe, zieleń, oświetlenie parkowo-ogrodowe oraz elementy małej architektury dostosowane do zabaw dla dzieci, ławki, wiaty wypoczynkowe. Estetyczna, funkcjonalna i technicznie użyteczna przestrzeń sąsiedzka będzie wsparciem dla  działań społecznych ukierunkowanych na likwidację występujących rodzajów wykluczenia społecznego i zmianę postaw mieszkańców.

 

Koszt: 59,5 mln zł.

 

Rewitalizacja Nowego Portu

 

×       

 

 

Projekt rewitalizacji Nowego Portu skupia się wokół remontu budynku dawnej Łaźni, zlokalizowanego przy ul. Strajku Dokerów 5, który w tym roku był adaptowany, rewaloryzowany i przebudowany na potrzeby Centrum Edukacji Artystycznej "Łaźnia". Będzie on następnie funkcjonował jako Centrum Edukacji Kulturalnej i stanie się przestrzenią do realizacji wpisanych w projekt działań artystycznych, kulturalnych i społecznych na rzecz społeczności lokalnej. Remont budynku powinien się zakończyć do końca roku. Centrum powinno rozpocząć działalność w 2013 roku.

 

W ramach projektu przebudowany i zmodernizowany zostanie główny plac dzielnicy - Plac Ks. Jana Gustkowicza. Obecnie dla tego terenu sporządzany jest - w celu umożliwienia realizacji tej inwestycji - miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Prace budowlane powinny rozpocząć się w 2013 r.

 

W ramach działań społecznych od stycznia do czerwca 2011 roku Stowarzyszenie Nowy Port Sztuki (partner miasta w projekcie) realizowało projekt „Port Sztuki - równe szanse w edukacji artystycznej dzieci i młodzieży”. Zadania wpisane w projekt rewitalizacyjny realizuje także drugi partner miasta w projekcie - Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta. Są to: zajęcia rekreacyjno - sportowe oraz edukacyjne dla dzieci i młodzieży; kurs fotograficzno-komputerowy, zajęcia kulturalno-filmowe; zajęcia dla pań (wizaż, fitness) i zajęcia integracyjne. Większość zadań odbywa się w Centrum Integracji Społecznej.

 

Poza tym, gdański Referat ds. Rewitalizacji współpracuje również z Fundacją Plankton, która zajmuje się szerokim zakresem ważnych dla mieszkańców przedsięwzięć, m.in. wypoczynkiem wakacyjnym dla dzieci oraz akcjami wspólnego gotowania i dożywiania najuboższych w dzielnicy.

 

Projekt społeczny realizowała również Łaźnia "Pod Lupą wyobraźni" oraz "Wiem nie niszczę tworzę". Pierwszy z nich zakładał alternatywne zwiedzanie nowego Portu i stworzenie "Subiektywnej mapy dzielnicy".

Otwarcie nowego budynku „Łaźni” odbędzie się 15 grudnia 2012 r.

 

Rewitalizacja Dolnego Miasta

 

×       

 

 

Nie przystąpiono do przetargów na wybór wykonawców z powodu braku środków finansowych. Miejski projekt inwestycyjny jest na razie zawieszony. Udało nam się jednak uzyskać dodatkowe unijne wsparcie w wysokości 6 mln zł (aneks do umowy podpisany 10 listopada 2011 r.), które może przyspieszyć realizację najbardziej kosztownej części projektu, a więc prac inwestycyjno-budowlanych, które znacząco wpłyną na wizerunek dzielnicy. 

 

Wspólnoty mieszkaniowe, które są partnerami miasta w projekcie opracowały już kilkanaście projektów budowlanych, włącznie z wystąpieniami o pozwolenie na budowę.

 

Główny nacisk położony jest na działania o charakterze społecznym ukierunkowane na aktywizację społeczności lokalnej w Dolnym Mieście. Realizowane są przez partnerów miasta w rewitalizacyjnym projekcie oraz podmioty zrzeszone w Partnerstwie Społecznym „Dolne Miasto Otwarte: na historię - na siebie - na innych”. Projekty te skierowane są do wszystkich grup wiekowych. Prowadzone są działania profilaktyczne, terapeutyczne i edukacyjne dla dzieci i młodzieży - działa już m.in. Świetlica Ucznia, Młodzieżowa Drużyna Smoczych Łodzi, realizowany jest projekt Dotyk Sztuki, Opowiadacze Historii Dorośli korzystać mogą z programów profilaktycznych, poradniczych i wspierających w powstałej Poradni Rodzin. 

 

Rewitalizacja Dolnego Wrzeszcza

 

×       

 

 

Zgodnie z harmonogramem projektu prace inwestycyjne we Wrzeszczu rozpoczną się w IV kwartale 2012 roku.

 

Rewitalizacja Dolnego Wrzeszcza doprowadzić ma do powstania "salonu Dolnego Wrzeszcza", głównie poprzez:

- przebudowę i modernizację ul. Wajdeloty (na długości 534 m),

- przebudowę części ul. Grażyny (na długości 56 m),

- przebudowę ul. Wallenroda (na długości 40 metrów),

- przebudowę ul. Aldony (na długości 36 metrów).

 

W ramach projektu zostanie wyremontowana również infrastruktura podziemna oraz wybudowany zostanie kanał ulgi pod ul. Wajdeloty. Przebudowane zostaną także elementy 23 budynków mieszkalnych bezpośrednio przylegających do pasa drogowego.

 

Od września 2012 roku trwa ogłaszanie przetargów na przebudowę ulic, infrastruktury i elementów budynków mieszkalnych.

 

 

 

Trwa również adaptacja lokali użytkowych na działania społeczne - na potrzeby programów aktywizujących społeczność Dolnego Wrzeszcza w ramach:

- Klubu Mieszkańca, prowadzony przez Towarzystwo Św. Brata Alberta (ul. Wajdeloty 21)

- „Klubu  Młodego Wrzeszczaka”, prowadzony przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie (przy ul. Pestalozziego 5). Rozpoczną one swoją działalność w 2013 r.

 

Rewaloryzacja Kuźni na Oruni

×      

 

 

 

Rewaloryzacja zabytkowego zespołu domu podmiejskiego z kuźnią przy ul. Gościnnej w Oruni zwieńczona została uroczystym otwarciem w dniu 13 października 2012 roku.

 

Celem projektu było z jednej strony odrestaurowanie obiektu i przywrócenie mu jego dawnej świetności w celu poprawienia wizerunku Gdańska Oruni.

 

Z drugiej strony, budynek kuźni zaadaptowany został na funkcje kulturalno-edukacyjne, aby stać się dzielnicowym centrum inicjatyw społecznych. Program rewitalizacji społecznej powinien zostać uruchomiony w przyszłym roku, a następnie stać się podstawą kompleksowej rewitalizacji całej dzielnicy.

 

Operatorem nowej Kuźni została organizacja pozarządowa zajmująca się szeroką gamą działalności społecznej - Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej (www.gfis.pl).

 

Inauguracja działalności w odnowionej Kuźni planowana jest na 14 grudnia 2012 - podczas corocznej gwiazdki na Oruni.

 

 

Przygotowanie projektów rewitalizacji kolejnych części Gdańska

 

×       

 

Rozpoczęte już prace rewitalizacyjne wokół zabytkowej kuźni na Oruni powinny stać się podstawą szerszych działań społecznych. Przygotowaliśmy już opracowanie pt. "Orunia w percepcji mieszkańców", które stanowić będzie podstawę do opracowywania programów społecznych i inwestycyjnych. Dzięki zaangażowaniu studentów Politechniki Gdańskiej dokonaliśmy także urbanistycznej inwentaryzacji tej dzielnicy.

Pod koniec 2011 roku włączyliśmy się także w prace powołanej oddolnie Koalicji na rzecz Rewitalizacji Biskupiej Górki. W następstwie podjętej współpracy zlecone zostało opracowanie koncepcyjne z uwzględnieniem opinii mieszkańców tej dzielnicy. Powinno ono powstać do końca roku. Zbieramy również materiały dla potrzeb inwestycyjnych.

Na terenie Starego Przedmieścia zorganizowaliśmy zaś i rozstrzygnęliśmy konkurs studialny na koncepcję zagospodarowania Placu Wałowego.

W 2012 roku podjęliśmy też prace przygotowawcze nt. rozszerzenia zakresu rewitalizacji Nowego Portu o Szaniec Zachodni.

Realizacja wyżej wymienionych, kompleksowych przedsięwzięć rewitalizacyjnych wiązać się będzie z ogromnymi kosztami finansowymi. Jeśli jednak uda nam się zdobyć dofinansowanie z nowego budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-20, będziemy już gotowi z konkretnymi projektami.

Zmniejszenie czasu dojazdu Straży Pożarnej do miejsca wypadku do 7 minut

 

×       

 

 

Dojazd do miejsca wypadku w ciągu 7 minut od chwili zaalarmowania to wewnętrzna dyrektywa Straży Pożarnej. Jako władze miasta, ze swojej strony, staramy się pomóc strażakom na dwa sposoby.

 

Po pierwsze,  poprzez rozbudowę i modernizację infrastruktury drogowej. Takie inwestycje jak budowa ul. Armii Krajowej, ul. Słowackiego, al. Vaclava Havla, Trasy Sucharskiego czy tunelu pod Wisłą mogą zmniejszyć czas dojazdu służb pożarnych do poszczególnych osiedli mieszkaniowych nawet o połowę.

 

Ponadto, staramy się wspierać budowę nowych Jednostek Ratowniczo - Gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej w dzielnicach rozbudowujących się, przekazując na ten cel tereny należące do miasta. Całościowa realizacja takich przedsięwzięć uzależniona jest jednak od możliwości finansowych Straży Pożarnej.

 

Rozbudowa sieci monitoringu

 

×       

 

W miejskim systemie monitoringu wizyjnego pracuje obecnie  159  kamer obrotowych oraz 45 kamer  stacjonarnych.

W 2011 roku oddaliśmy do eksploatacji 8 nowych kamer obrotowych, a w tym roku kolejne 11 kamer obrotowych oraz 12 stacjonarnych, a także podłączyliśmy do systemu obraz z 5 kamer na terenie stadionu PGE Arena w Letnicy.

 

Ilość instalowanych kamer obrotowych co roku systematycznie wzrasta, na co duży wpływ ma budowa kanalizacji teletechnicznych w ramach inwestycji infrastrukturalnych realizowanych przez miasto (głównie modernizacji i budowy dróg i torowisk tramwajowych). Dzięki gotowej infrastrukturze spada koszt instalacji każdej kolejnej kamery.

 

W 2012 roku cały system miejskiego monitoringu wizyjnego podlegał modernizacji poprzez przejście z systemu analogowego na cyfrowy oraz stworzenie dodatkowego nowego stanowiska oglądowego w studiu Centrum Zarządzania Kryzysowego zlokalizowanego w budynku przy ul. Wyspiańskiego 9A we Wrzeszczu – na zasadzie platformy wyposażonej w ścianę wizyjną składającą się z 4-ech wielko formatowych monitorów wysokiej rozdzielczości do wyświetlania różnych aplikacji związanych z funkcjonowaniem miejskiego monitoringu wizyjnego i podłączenie stanowisk oglądowych w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gdańsku (stanowiska) i Komendzie Miejskiej Policji (do istniejącego jednego drugie stanowisko). 

 

Całkowity koszt rozbudowy miejskiego monitoringu wizyjnego w Gdańsku w latach 2011 i 2012  wyniósł 1 620 395,00 zł.

 

Kompleksowy remont Kanału Raduni

 

×       

 

 

Koszt remontu XIV-wiecznego Kanału Raduni to ponad 150 mln złotych. W 2011 roku udało nam się pozyskać 100% tej kwoty!

 

W lipcu 2011 roku podpisaliśmy umowę o dofinansowanie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który przekazał nam 85% potrzebnej kwoty. Pozostałe 15% pozyskaliśmy ze środków Skarbu Państwa. W efekcie jest to pierwszy w historii naszego miasta projekt, którego finansowanie pochodzi w 100 procentach spoza budżetu miasta.

 

Remont całego 7-kilometrowego gdańskiego odcinka Kanału Raduni ma na celu zapobieżenie powodzi spowodowanej przerwaniem wałów kanału, jak miało to miejsce w czasie katastrofalnych opadów deszczu w lipcu 2001 r. 

 

Prace rozpoczęły się w sierpniu 2011 roku. Obecnie trwają prace budowlano-montażowe, takie jak budowa umocnień obu brzegów kanału, przebudowa wału przeciwpowodziowego, budowa drogi eksploatacyjnej na koronie wału, zagospodarowanie terenów wzdłuż kanału po obu jego stronach, przebudowa bądź usunięcie kolidujących elementów technicznej infrastruktury miejskiej i budowa kładek dla pieszych. Zakończenie prac budowlanych przewidziane jest na marzec 2014 r.

 

Budowa nowych zbiorników retencyjnych

 

×       

 

 

W ciągu tego roku wybudowaliśmy zbiorniki retencyjne Budowlanych II oraz Madalińskiego, wykonaliśmy kanalizację deszczową ulic Homera i Galaktycznej oraz zrealizowaliśmy olbrzymi projekt odwodnienia terenu w Letnicy.

 

Kolejnym zadaniem była kompleksowa przebudowa zbiornika Srebrzysko, którą zrealizowaliśmy w 2012 roku

 

Ostatnim z dużych projektów jakie zaplanowaliśmy będzie budowa zbiornika retencyjnego Jasień (na potoku Jasień). Planujemy ją zrealizować w 2013 roku.

 

Łącznie, od czasu powodzi z 2001 roku wykonaliśmy w Gdańsku kilkadziesiąt inwestycji przeciwpowodziowych na kwotę ponad 100 mln zł. Za najważniejsze z nich uznaje się dwa zrzuty z Kanału Raduni, które zwiększyły dwukrotnie możliwość odprowadzenia wody z Kanału oraz właśnie budowę zbiorników retencyjnych. 

 

Łącznie posiadamy dziś w Gdańsku 44 zbiorniki retencyjne. W sumie mogą one pomieścić  457 790 m3 wód opadowych.

 

Zapewnienie powszechnego dostępu do kanalizacji i wodociągów

 

×       

 

 

W 2011 roku zakończyliśmy I etap Gdańskiego Projektu Wodno-Ściekowego. Jego realizacja umożliwiła podłączenie się do kanalizacji sanitarnej około 6 tys. mieszkańcom Gdańska. 

 

Dziś w Gdańsku dostęp do kanalizacji ma 98,8 procent gospodarstw domowych, a do wodociągów 99,5 procent. W dalszym ciągu dostępu do sieci nie mają gospodarstwa na terenach najbardziej oddalonych od centrum.

 

W ramach Gdańskiego Projektu Wodno-Ściekowego – Etap I zakończono rozbudowę lub modernizację 6 głównych gdańskich ujęć i stacji uzdatniania wody głębinowej. Pozwoliło to na kolejne ograniczenie konsumpcji wody z ujęcia powierzchniowego w Straszynie oraz eliminację konsumpcji wody z ujęć lokalnych (o niższych parametrach uzdatniania). Prace w zakresie podwyższenia jakości konsumowanej wody będą trwały nadal.

 

Zapewnienie dostępu do wodociągów i kanalizacji kolejnym kilku tysiącom mieszkańców będzie nas kosztować ponad 200 milionów złotych, jednak nie wahamy się sprostać temu wyzwaniu, jest to bowiem obowiązek miasta.

 

Obecnie w ramach realizacji Gdańskiego Projektu Wodno Ściekowego – Etap II, do końca 2015, zrealizowane zostanie uzbrojenie istniejącej zabudowy w 27 km nowej sieci kanalizacyjnej oraz 12 km sieci wodociągowej. Jednocześnie, na terenie Gdańska, modernizacji (tj. zwiększeniu średnicy oraz rekonstrukcji wyeksploatowanych rurociągów) będzie poddanych 4 km przewodów kanalizacyjnych.

 

W ramach wartego ponad 1 mld zł programu inwestycyjnego trwa obecnie (listopad 2011 - grudzień 2014) m.in. budowa sieci wodociągowej w celu włączenia Wyspy Sobieszewskiej i Płoni Wielkiej do gdańskiego systemu wodociągowego - z podłączeniem do gdańskich, zdrowszych ujęć wody głębinowej.

 

Czyste kąpieliska Zatoki Gdańskiej

×      

 

 

 

Dbałość o czyste kąpieliska wyraża się przede wszystkim  w konsekwentnej modernizacji Oczyszczalni Gdańsk Wschód. Modernizacja oczyszczalni realizowana w ramach Gdańskiego Projektu Wodno-Ściekowego – Etap I została już zakończona. Uzyskane dzięki niej parametry oczyszczonych ścieków spełniły założenia przyjęte Dyrektywą UE 91/271/EWG.

 

Dwie największe instalacje realizowane w ramach tej inwestycji to budowa Instalacji do produkcji energii z biogazu na terenie oczyszczalni (została zakończona w pierwszej połowie 2012 r.) oraz budowa Instalacji Termicznego Przekształcania Osadów (zostanie uruchomiona do końca 2012 r .)

 

Budowa nowych boisk przyszkolnych

×      

 

 

 

Przez ostatnie 2 lata wybudowaliśmy 22 nowe boiska ze sztuczną nawierzchnią. Po godzinach lekcyjnych mogą korzystać z nich okoliczni mieszkańcy. Na wszystkich pracują także animatorzy, których zadaniem jest dbanie o to, aby przebywająca na boisku młodzież spędzała czas jak najbardziej efektywnie.

 

Boiska budujemy w ramach trzech programów: Orlik 2012 (wspólnie z rządem i samorządem województwa, 7 boisk), Junior 2012 (wspólnie z przedsiębiorcami, 16 boisk), a także samodzielnie (tak wybudowaliśmy kolejne 16 boisk). Łącznie mamy w Gdańsku już 46 kompleksów nowych boisk.

 

W ciągu ostatnich dwóch lat przybyły w Gdańsku 22 nowoczesne boiska:

W latach 11.2010 - 2012 wykonano 19 boisk:

I. 6 boisk typu JUNIOR:

a) Szkoła Podstawowa nr 20, ul. Wczasy 3

b) Szkoła Podstawowa nr 21, ul. Na Stoku 43

c) Szkoła Podstawowa nr 4, ul. Łąkowa 61

e) Gimnazjum nr 20, ul. Zgody II/6

f) XX Liceum Ogólnokształcące, ul. Dobrowolskiego 6

g) Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7, ul. Chałubińskiego 13

 

II. 6 boisk w ramach programu pn. "Program budowy i modernizacji boisk: 

a) II LO w Gdańsku, ul. Pestalozziego.

b) Szkoła Podstawowa nr 14, ul. Kartuska 128 a

c) Szkoła Podstawowa nr 62, ul. Kępna

d) Podstawowego i Przedszkolnego nr 1, ul. Tęczowa 6

e) Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 25, ul. Boguckiego 44

f) przy Szkole Podstawowej nr 85 przy ul. Stolema 59 w Jasieniu

 

III. 10 boisk typu ORLIK - po dwa boiska w szkołach:

a) Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5, ul. Na stoku 31a

b) Gimnazjum nr 29, ul Beethovena 20                                                                                                                              

 c) Gimnazjum nr 25, ul. Kościuszki   8b

d) Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6, ul. Głęboka 11

e) Gimnazjum nr 33. ul. Wodnika 57  

 

 

Budowa przyszkolnych hal sportowych

×      

 

 

 

Początek tej kadencji poświeciliśmy głównie na analizę i poszukiwanie najlepszej formuły budowy pneumatycznych hal sportowych. Jak dotąd, udało się nam zbudować dwie hale przyszkolne tego typu: przy ZSBO przy Hallera – w 2011 roku oraz przy VI Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Siennickiej (otwarta w styczniu 2012). Doświadczenia z ich budowy powinny zostać wykorzystane w kolejnych projektach.

 

Budowa 40 nowych placów zabaw

 

×       

 

 

Przez 2 lata zbudowaliśmy 29 nowych placów zabaw.

 

Powstają one w ramach dwóch programów. Po pierwsze, zaczęliśmy budować place zabaw wspólnie z organizacjami pozarządowymi, które zarówno nadzorują ich budowę oraz dbają o nie po oddaniu placów do eksploatacji.

 

W grudniu 2010 roku powstało w ten sposób 11 placów zabaw, a w 2011 roku kolejnych dziewięć. Do końca roku powstanie następnych 10, a na wiosnę przyszłego roku ogłosimy konkurs na budowę kolejnych 10 placów zabaw.

 

Dodatkowo, w ramach programu „Radosna szkoła” funkcjonuje w Gdańsku przy szkołach  9 placów zabaw (w połowie finansowanych z programu, w połowie z funduszy miasta). W kolejnym roku 2012/2013 powstaną w ramach tego programu jeszcze  cztery place zabaw.

 

 

Kontynuacja Gdańskiego Programu Edukacji Morskiej

ü  

×       

 

 

W ramach Programu Edukacji Morskiej każdy uczeń gdańskiego gimnazjum poznaje  miasto od strony morza - podczas rejsu jachtem po Motławie oraz Zatoce Gdańskiej. Poznaje również podstawy żeglarstwa oraz uczy się o związkach Gdańska z Morzem Bałtyckim.

 

W latach 2010, 2011 i 2012 program objął 10  tysięcy dzieci, które miały możliwość zobaczyć nasze miasto „od zaplecza” – tj. od strony stoczni, nabrzeży produkcyjnych i często niedocenianej Twierdzy Wisłoujście.

 

W przyszłym roku z Programu skorzysta kolejnych 3,5 tysiąca gdańskich gimnazjalistów.

 

Zapewnienie miejsc w przedszkolach dla wszystkich gdańskich dzieci

 

×       

 

 

We wrześniu 2011 uruchomiono przedszkole modułowe dla 100 dzieci (przy ul. Anny Jagiellonki w dzielnicy Gdańsk-Południe) oraz trzy oddziały przedszkolne w placówce „Olimpijczyk", w której znajduje się przedszkole oraz szkoła podstawowa z klasami I-III.

 

We wrześniu 2012 r. otwarto kolejne przedszkole przy Szkole Podstawowej nr 12, oraz uruchomiono kolejne przedszkola niepubliczne.

 

Obecnie w Gdańsku funkcjonuje 58 przedszkoli publicznych, 59 przedszkoli  niepublicznych i 26  punktów przedszkolnych – w których przebywa łącznie 9836 dzieci.

Licząc miejsca przedszkolne w szkołach (3582), które powinny zajmować 5 i 6 latki jako „zerówkowicze” już dziś nie mielibyśmy problemów z miejscami dla 3 i 4 latków. Tak jednak nie jest, a najmłodszych dzieci nie mogą miejsc w szkolnych ogniskach zajmować. Sytuacja zmieni się, gdy wejdzie w 2014  obowiązek szkolny dla 6-latków.

 

W 2014r. będzie w Gdańsku ok.: 3989 3-latków, 4396 4-latków oraz 4497 5-latków (łącznie 12 882 młodych gdańszczan). W przedszkolach mamy natomiast 12 868 miejsc (w tym 5572 w publicznych, 3714 w niepublicznych i 3582 w oddziałach przedszkolnych w szkołach.

 

Dodatkowo, w 2013 roku powstanie przedszkole na Gdańsku Południe pryz ul. Dulina.

 

 

Budowa szkoły podstawowej w Kokoszkach

 

x

 

 

W tym roku zakończone zostały prace projektowe. Przetarg na wybudowanie szkoły przy ul. Kalinowej w Gdańsku Kokoszkach został ogłoszony 30 października 2012 r.

Przetarg obejmuję budowę szkoły dla 624 dzieci o pomieszczeniach do nauki wraz z basenem, w tym:

·       budynek szkolny z 24 oddziałami szkolnymi ( 22 sale lekcyjne dla klas I-VI i 2 sale lekcyjne dla oddziałów przedszkolnych tzw. „zerówek”) z wydzieloną biblioteką środowiskową z czytelnią dostępną dla mieszkańców dzielnicy oraz stołówką z zapleczem kuchennym przystosowanym do żywienia cateringowego,

·       budynek sali gimnastycznej ,

·       pomieszczenia: administracyjne, kulturalno-socjalne, gospodarcze, magazynowe, techniczno-instalacyjne,

·       6-cio torowy basen ogólnodostępny (poza godzinami zarezerwowanymi przez szkołę),

·       kompleks boisk sportowych z nawierzchniami sztucznymi,

Budowa szkoły przewidziana jest na 2013 rok.

 

Kontynuacja programu stypendialnego dla uczniów i studentów

ü  

x

 

 

Co roku na stypendia dla uczniów gdańskich szkół wydajemy ponad milion złotych. W tym roku stypendia miejskie otrzymało ponad 515 najzdolniejszych uczniów i 48 studentów. W tym, dzięki wsparciu miasta 29 gdańszczan studiuje obecnie na  najbardziej renomowanych uczelniach na świecie. Pozwala im na to jedyne w Polsce stypendium im. Gabriela Fahrenheita.

 

Na przyszły rok zarezerwowaliśmy kolejny milion złotych na ten cel.

 

Wprowadzenie Karty Dużej Rodziny – darmowy transport publiczny dla rodzin wielodzietnych

×      

 

 


Karta działa w ramach programu „Duża Gdańska Rodzina”, który skierowany jest do rodzin wielodzietnych. Karta przysługuje rodzinom mającym na utrzymaniu troje lub więcej dzieci. Może się o nią ubiegać również rodzina zastępcza i rodzinne domy dziecka, w których jest troje i więcej dzieci. Przyznawana jest niezależnie od dochodu rodziny.

 

Karta uprawnia do bezpłatnego korzystania z transportu publicznego zarówno dzieciom jak i rodzicom, a także do szeregu zniżek zaoferowanych przez firmy i instytucje publiczne.

 

Oprócz darmowej komunikacji Karta uprawnia m.in. do:

- Bezpłatnego wstępu do ZOO w wybrane soboty

- 20% rabatu na bilety indywidualne w soboty i niedziele do Miejskiego Teatru „Miniatura"

- 15% rabatu na produkcję filmu rodzinnego i innych usług w Studiu Filmowym Mirator

- 30% rabatu na kursy językowe organizowane przez Szkołę Języków Europejskich Universus

- 500 zł rabatu na całoroczne kursy językowe organizowane przez szkołę British School

- 25% rabatu na wejście do Rodzinnego Centrum Zabaw

- Biletu dla całej rodziny w kwocie 20 zł do Muzeum Archeologicznego i Centrum Edukacji Archeologicznej „Błękitny Lew"

- Biletu dla całej rodziny w kwocie 2 zł na wystawę „Drogi do Wolności”

- 30% zniżki na przedstawienia w Państwowej Operze Bałtyckiej

 

Jesteśmy jedynym miastem w Polsce, które wprowadziło Kartę Dużej Rodziny na tak szeroką skalę.

 

Dotąd Kartę wydano 3 841 rodzinom (na 6 755 rodzin wielodzietnych w Gdańsku). Łącznie korzysta z nich 16 940 osób, w tym 6 587 dorosłych i 11 017 dzieci.

 

Roczny koszt Karty dla Zakładu Transportu Miejskiego to 3 miliony złotych, zaś dla Ogrodu Zoologicznego – ok. 80 tys. zł.

 

Zainicjowanie programu profilaktyki chorób cywilizacyjnych w szkołach

×      

 

 

 

Pionierski w skali kraju program profilaktyczny polegający na zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym ruszył we wrześniu 2011 roku we współpracy z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym.

 

W toku realizacji programu łączna liczba uczestników szacowana jest na 30 000 dzieci w wieku 6-14 lat. Spośród osób włączonych do programu około 15% zostanie zaangażowanych do dalszej interwencji podjętej na rzecz osób z czynnikami ryzyka chorób cywilizacyjnych oraz wstępnym rozpoznaniem nadwagi i otyłości.

 

Działania programu skupione są również na rodzicach oraz pracownikach placówek edukacyjnych.

 

Rodzice będą w zdecydowanej mierze odpowiedzialni za prowadzenie zachowań zdrowotnych w życiu dziecka i rodziny. Oni otrzymają informacje na temat stanu zdrowia dziecka, proponowanego dalszego postępowania oraz ewentualnego włączenia do programu interwencyjnego.

 

Element skierowany do środowiska szkolnego ma za zadanie wywołanie zmiany w nastawieniu nauczycieli do problemu nadwagi i otyłości a także dokonania zmian w jadłospisach stołówek, zmian w programach nauczania W-F, a także dokonania zmiany produktów sprzedawanych w sklepikach czy automatach na terenie szkół.

 

Dotychczas w programie wzięło udział 10.000 uczniów. W listopadzie 2012 roku otrzymał nasz program otrzymał 1. nagrodę za najbardziej innowacyjny program w Polsce podczas II Międzynarodowego Forum Promocji i Profilaktyki Zdrowotnej „KnowHealth”.

 

Koszty realizacji: po ok. 1 mln zł rocznie.

 

 

Zagospodarowanie północnego cypla Wyspy Spichrzów do 2015 roku

 

 

×    

 

W 2010 roku podpisaliśmy umowę przedwstępną o współpracy z wyłonioną w międzynarodowym konkursie firmą Polnord. Celem współpracy miało być zagospodarowanie północnego cypla Wyspy Spichrzów w formie największego w historii III RP partnerstwa publiczno-prywatnego. Wierzyliśmy, że notowana na giełdzie firma, która przekonywała nas trakcie konkursu, że posiada środki na to, aby wejść z miastem we współpracę, będzie wiarygodnym partnerem.

Pogarszająca się sytuacja firmy Polnord sprawiła, że w przeddzień podpisania ostatecznej umowy wycofała się ona ze współpracy.

Niezależnie od prywatnych inwestorów, jeszcze w tym roku rozpoczniemy kompleksowy remont liczących 584 metry długości nabrzeży Motławy wokół cypla. 

 

 

Poprawa estetyki miasta

 

×       

 

 

Zarządzeniem Prezydenta Miasta Gdańska z dnia 29.08.2011 r. w Wydziale Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytków powołany został Referat ds. Estetyzacji Miasta. Następnie w wyniku przeprowadzonego konkursu w listopadzie wyłoniono nowego kierownika referatu.

 

Działania na rzecz estetyzacji przestrzeni publicznej rozpoczęto od rozwiązania problemu samowolnego umieszczania reklam na miejskich nieruchomościach a także opracowania zasad lokalizacji nośników reklamy oraz informacji wizualnej w przestrzeni miejskiej, mających obowiązywać  na nieruchomościach, którymi zarządza Prezydent Miasta Gdańska. Ustanowiona została procedura, w oparciu o którą specjalny zespół urzędników  usunął z terenów miejskich przeszło 100 obiektów, głównie reklam mobilnych. Działania te prowadzone są w sposób ciągły a ich efektem jest znaczne zmniejszenie liczby nielegalnych, mobilnych reklam. Opracowane zostały zasady lokalizacji reklam oraz informacji wizualnej w przestrzeni miejskiej, które będzie podstawą do generalnego uporządkowania nośników na nieruchomościach gminnych. Na ukończeniu są prace nad Systemem Informacji Wizualnej, który umożliwi przedsiębiorcom wskazanie miejsca swojej działalności bez szkody dla ładu wizualnego w mieście.

 

Prowadzona jest ponadto weryfikacja legalności reklam na nieruchomościach prywatnych, w tym szczególnie destrukcyjnych dla wizerunku miasta siatek wielkoformatowych. Większość takich siatek stanowi samowole budowlane i dokumentacja w tych sprawach przekazywana jest do nadzoru budowlanego.

 

Na estetykę miasta wpływają nie tylko reklamy. Referat Estetyzacji Miasta opracował także zasady zagospodarowania przestrzeni publicznej (w zakresie obiektów małej architektury, nawierzchni, kiosków, obiektów drobnego handlu, usług i gastronomii, obiektów o charakterze kulturalnym i sportowym oraz kolorystyki fasad i budowli inżynierskich).  W opracowywanych projektach dla przestrzeni publicznych szczególna uwaga zwracana jest na jakość elementów małej architektury.

 

Podejmujemy działania na rzecz podniesienia poziomu estetycznego remontów elewacji  budynków. Poza prowadzonym od kilku lat konkursem na najlepszy remont,  opracowano także, przy współpracy z radą osiedla i za akceptacją wspólnot mieszkaniowych koncepcję harmonizacji remontów elewacji dla znacznego obszaru Siedlec. Działanie to miało charakter pilotażowy i będzie kontynuowane dla kolejnych dzielnic miasta.

 

Kontynuacja iluminacji zabytków

 

×       

 

W grudniu 2010 roku zainstalowaliśmy oświetlenie iluminacyjne Kościoła p.w. św. Jadwigi w Nowym Porcie. W 2011 roku oświetlony został natomiast Kościół p.w. św. Jakuba przy ul. Łagiewniki.

W rezultacie, efektownie oświetlonych jest już 71 zabytkowych obiektów w Gdańsku.

Roczny koszt iluminacji to 600 tysięcy złotych.

Rewaloryzacja ulic Głównego i Starego Miasta  

 

×       

 

 

Do tej pory przywróciliśmy brukowaną nawierzchnię na 15 ulicach Głównego i Starego Miasta.

 

W 2011 roku ułożony został chodnik pomiędzy ulicami Rajską i Wodopój, w 2012 roku zakończyliśmy natomiast przebudowę ul. Ołowianka oraz zagospodarowanie terenu przed Centralnym Muzeum Morskim. Projekt ten obejmuje m.in. wykonanie nowej nawierzchni jezdni, zjazdów i miejsc postojowych z kostki kamiennej.

W przyszłym roku planujemy również wymienić nawierzchnię jezdni i położenie kostki granitowej w ulicach Zbytki i Bogusławskiego, które sąsiadować będą z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim.

 

Kompleksowy remont Targu Rybnego

 

×       

 

 

Od końca 2010 roku prowadzone były formalności mające na celu uzyskanie pozwolenia na budowę dla zadania „Przebudowa Targu Rybnego i ulic przyległych w Gdańsku”. Takie pozwolenie udało się uzyskać w 2012 roku. Realizacja projektu została jednak wstrzymana ze względu na brak środków finansowych.

 

 

Uruchomienie autobusu po ulicach Głównego Miasta

 

×       

 

 

Autobusy elektryczne, które mogłyby obsługiwać tę trasę były pierwotnie planowane do zakupu z programu europejskiego „Civitas II+”. To się jednak nie udało.

 

Rozważamy obecnie inne możliwości uruchomienia transportu publicznego na obszarze historycznego Głównego Miasta.

 

Budowa i pozyskanie kolejnego tysiąca nowych mieszkań komunalnych

 

×       

 

 

W poprzedniej kadencji wybudowaliśmy i pozyskaliśmy 1500 nowych lokali komunalnych. W ciągu ostatnich dwóch lat pozyskaliśmy kolejne 302 mieszkania.

 

153 lokale zbudowało Gdańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. w dzielnicy Gdańsk-Południe, 71 zaś spółka TBS „Motława”. Dodatkowo 78 mieszkań miasto nabyło w formie zakupu lub wymiany w ramach programu „Mieszkania za grunt”.

 

Wprowadzenie reformy gospodarki mieszkaniowej

 

×      

 

 

Zgodnie z zapowiedzią wdrożona została reforma w systemie wynajmu lokali komunalnych. Jej celem było to, aby z mieszkań będących własnością miasta korzystały przede wszystkim osoby najbardziej potrzebujące.

Dlatego począwszy od 1 września 2011 roku wysokość opłat czynszowych zależna jest nie tylko od stanu technicznego i lokalizacji budynku, ale przede wszystkim od wysokości dochodów najemców.

Po wprowadzeniu reformy ponad 1700 rodzin o najniższych dochodach w Gdańsku zaczęło płacić czynsz mniejszy niż wcześniej. Osoby, których dochody były zbyt wysokie, by uzyskać ulgę preferencyjną, wpłacają zaś więcej pieniędzy do zasobu komunalnego. Dzięki temu Gdańska gospodarka mieszkaniowa zaczęła się samofinansować – przychody z wynajmu zaczęły pokrywać faktyczne koszty wynajmu, a nawet remontów. W efekcie w 2012 roku po raz pierwszy było nas stać aby wyremontować aż 80 mieszkań zdewastowanych po wcześniejszych lokatorach, a do których wprowadzili się potrzebujący mieszkańcy.

W wyniku reformy mieszkańcy Gdańska w tym roku po raz pierwszy nie dopłacają do miejskich lokali mieszkalnych. Przed reformą miasto, które jest właścicielem ok. 20 tysięcy mieszkań komunalnych, musiało do ich posiadania jeszcze dopłacać – z kieszeni wszystkich 460 tys. mieszkańców Gdańska.

Dodatkowo, w latach 2011-2012 wybudowało i kupiło 330 nowych mieszkań oraz wyremontowało 120 lokali w ramach rewitalizacji Letnicy.

 

Realizacja pilotażowego programu „Gdańszczanin na swoim”

 

 

×    

 

W 2010 roku zaproponowaliśmy inicjację pilotażowego programu budowy mieszkań „Gdańszczanin na swoim” z myślą o tych osobach, których dochody są zbyt wysokie by ubiegać się o mieszkania socjalne, a zbyt niskie by otrzymać je w ramach TBS.

 

W związku z tym, że trwa proces legislacyjny dotyczący uchwalenia projektu ustawy o Społecznych Grupach Mieszkaniowych, który zawiera takie same rozwiązania jak w naszym pomyśle, zdecydowaliśmy się wstrzymać z jego uruchomieniem.

 

 

 

 

FILAR II

GDAŃSK SILNY METROPOLIĄ

 

Deklaracja

wyborcza

Wykonano

W trakcie

Nie  wykonano

Komentarz

 

Wzmocnienie i większa integracja metropolii gdańskiej

×      

 

 

Gdański Obszar Metropolitalny powołano 15 września 2011 roku w Gdańsku jako metropolitalne stowarzyszenie samorządowe. Samorządy zrzeszyły się, by wdrażać ideę „wspólnie można więcej”, by zacieśniać współpracę i realizować harmonijny rozwój całego obszaru metropolitalnego wokół Gdańska. Mimo niechęci Gdyni, która założyła własną organizację, do GOM-u przyłączyło się wówczas 29 samorządów, a później kolejnych 12. Do stowarzyszenia należy dziś 41 samorządów. Do najważniejszych osiągnięć GOM już dziś można zaliczyć:

·         Powołanie „Metropolitalnego Rynku Pracy”. W ramach projektu:

o wprowadzono swobodę w wyborze miejsca na podjęcie działalności gospodarczej objętej wsparciem PUP - wydano kilkadziesiąt dotacji na prowadzenie działalności gospodarczej poza powiatem zamieszkania;

o Gdańsk wprowadził darmowy transport publiczny dla osób z metropolii (w tym z Gdyni) dla poszukujących pracę. Z takiej możliwości skorzystało ponad 4000 osób,

o zorganizowano Metropolitalne Targi Pracy i Przedsiębiorczości (9 maja 2012 r. w Gdańsku), w których udział wzięło ponad 300 wystawców i 15 tysięcy odwiedzających,

·       4 miliony złotych oszczędności dzięki wspólnemu zamówieniu energii elektrycznej na 2013 rok. Przetarg na dostawę energii został ogłoszony wspólnie przez grupę pilotażową dziesięciu gmin należących do GOM. Umowa obejmie prawie 2000 obiektów: szkół, boisk, urzędów, a także oświetlenia ulicznego.

·      Rozpoczęcie wspólnej promocji za granicą. W dniach 6-9 marca podczas międzynarodowych targów rynku nieruchomości w Cannes, Gdański Obszar Metropolitalny po raz pierwszy wystawił wspólną Metropolitalną Ofertę Inwestycyjną).

·       Pozyskanie 1,5 miliona złotych wsparcia z UE na realizację projektu pt. "Metropolitalna Platforma Wymiany Praktyk Samorządowych", który rozpocznie się 1 kwietnia 2013 r.

Z pewnością jest to dopiero początek wspólnej drogi, a dzięki GOM nasza metropolia zacznie jeszcze pełniej wykorzystywać swój wyjątkowy potencjał.

Budowa strategicznych tras komunikacyjnych tworzących tzw. ramę komunikacyjną Gdańska

 

×       

 

 

Dzięki inwestycjom miejskim oraz rządowym już wkrótce Gdańsk zyska nowy drogowy układ komunikacyjny. W skład nowej ramy komunikacyjnej będą wchodzić: Obwodnica Zachodnia, Obwodnica Południowa, Trasa Sucharskiego oraz Nowa Słowackiego.

 

W 2011 roku udało nam się podpisać umowy z wykonawcami na wszystkie brakujące odcinki ramy, a tym samym przypieczętowaliśmy jej powstanie.

 

9 czerwca 2012 roku otwarta została 18+kilometrowa Obwodnica Południowa Gdańska! Trasa Sucharskiego również powstaje zgodnie z planem. Odcinek od węzła "Ku Ujściu" do Terminalu Promowego Westerplatte został już zrealizowany. Dwa kolejne, od Obwodnicy Południowej do węzła Elbląska oraz od węzeł Wosia Budzysia II do węzła Ku Ujściu powinny być skończone do końca tego roku. Otwarcie ul Sucharskiego planujemy na 15 grudnia 2012 roku.

 

Także do końca tego roku powinna powstać tzw. "Droga Zielona", czyli odcinek ul. Nowej Słowackiego od al. Hallera do węzła Marynarki Polskiej. Otwarcie planujemy na 10 grudnia.

 

Zwieńczeniem ramy komunikacyjnej będzie tunel pod Martwą Wisłą, łączący węzeł Marynarki Polskiej z węzłem Ku Ujściu. Umowa na jego budowę podpisana została 14 października. W październiku tego roku do Gdańska przypłynęły największe części 12,5-metrowego wiertła. Finalizacja tunelu, a tym samym całej ramy komunikacyjnej, przewidziana jest na grudzień 2014 roku.

 

Podjęcie starań o lepsze skomunikowanie Gdańska z resztą kraju i kontynentu

 

×       

 

 

Aby mieć większą „siłę przebicia” i aby głos samorządowców z Gdańska i położonych wokół niego samorządów był bardziej słyszalny powołaliśmy stowarzyszenie samorządowe „Gdański Obszar Metropolitalny”. Już na pierwsze spotkanie, jakie odbyło się w ramach stowarzyszenia zaprosiliśmy dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Dyskutowaliśmy z nim na temat możliwości rozpoczęcia w najbliższym czasie budowy drogi S-6, przebudowy drogi S-7 na odcinku Gdańsk-Elbląg, czy budowy obwodnicy metropolitalnej oraz tzw. OPAT-u. Inwestycje te leżą we wspólnym interesie całej metropolii gdańskiej i wierzę, że wspólnie będziemy w stanie zdziałać więcej.

 

W styczniu 2012 roku zorganizowaliśmy konferencję „dostępność komunikacyjna metropolii gdańskiej”. Udział w niej wzięli nowy wiceminister ds. kolei, z którym omawialiśmy przyspieszenie modernizacji linii kolejowej E-65.

 

Jesteśmy też w stałym kontakcie ze spółką PKP Szybka Kolej Miejska, która stara się o przedłużenie linii SKM w kierunku Tczewa. Inwestycja ta wejdzie w fazę budowy prawdopodobnie jeszcze w 2012 roku. Zakończenie przewidywane jest na czerwiec 2014 r.

 

Ponadto, dzięki konsekwentnym inwestycjom w rozbudowę portu lotniczego w Rębiechowie, gdańskie lotnisko posiada jest obecnie jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się portów lotniczych w Europie, i drugim (po Krakowie) najważniejszym lotniskiem regionalnym w Polsce.

 

Wsparcie budowy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

 

×       

 

 

Projekt Pomorskiej Kolei Metropolitalnej (PKM) jest inwestycją prowadzoną przez samorząd Województwa Pomorskiego. Miasto Gdańsk w ramach wsparcia tej inwestycji prowadzi prace projektowe nad integracją trasy PKM z planowaną siecią tramwajową na Piecki-Migowo, a także lokalnym układem ulicznym w rejonach węzłów przesiadkowych.

 

Dodatkowo 30 grudnia 2011 roku podpisaliśmy porozumienie ze spółką budującą Kolej odnośnie budowy infrastruktury towarzyszącej dla PKM. Współpraca w jej ramach trwa.

 

Następnie Gmina Miasta Gdańska podpisała porozumienie z Urzędem Marszałkowskim  odnośnie sprzedaży Województwu pod budowę PKM z 99% bonifikatą około 25 ha gruntów (83 działki) należących do Miasta Gdańsk, których szacunkowa wartość wynosi około 100 mln zł.

 

Rozbudowa Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Rębiechowie

×      

 

 

 

Najważniejsza część wielkiego programu rozbudowy lotniska została oficjalnie zwieńczona otwarciem nowego terminala w dniu 30 marca 2012 roku.

Głównymi elementami rozbudowy Portu Lotniczego były dodatkowo: budowa drogi kołowania, budowa przedterminalowej płyty postojowej, budowa systemu odprowadzania wód opadowych, dostosowanie pierwszego terminalu do strefy przylotów Schengen, budowa stanowiska do odladzania samolotów oraz wiele mniejszych zadań.

Dzięki zrealizowanym dotychczas inwestycjom wartym ok. 400 mln złotych netto (z czego ok. 50% ze środków UE)

·       przepustowość drogi startowej wzrosła trzykrotnie,

·       mamy dwukrotnie więcej miejsc postojowych dla samolotów oraz

·       dwukrotnie większą przepustowość terminali pasażerskich.

W 2012 roku Port Lotniczy w Gdańsku stanie się drugim po Krakowie lotniskiem regionalnym w Polsce! - zarówno pod względem ruchu, jak i siatki połączeń

Zgodnie z prognozami 2012 rok zakończymy na poziomie niespełna 3 milionów obsłużonych pasażerów (ok. 2.920.000).

Biorąc pod uwagę ogłoszone już połączenia, w sezonie letnim będziemy mieli 54 połączenia regularne. W bieżącym rozkładzie zimowym mamy 46 połączeń regularnych oraz 8 czarterowych – więcej czarterów mają tylko Warszawa i Katowice.

Gdańskie lotnisko jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się portów lotniczych w Europie. W zeszłym roku dynamika wzrostu liczby obsługiwanych pasażerów wynosiła aż ok. 10% w 2012 roku będzie to ok. 18%.

 

Przedstawienie propozycji zmian ustawowych, których efektem będzie przekazanie portów w ręce samorządów

 

×       

 

W ramach Związku Miast i Gmin Morskich zakończyliśmy pracę nad projektem nowej ustawy. Temat nowelizacji ustroju portów w Polsce omawialiśmy w 2011 roku m.in. podczas Targów BALTEXPO, czy podczas konferencji „Gdańsk, Elbląg, Kaliningrad” w Elblągu.

Projekt uzyskał przychylne stanowiska w gremiach rządowych, odbyło się już kilka spotkań na ten temat. Równolegle analizy ekonomiczne wprowadzenia reformy zarządzania portami w Polsce przeprowadza renomowana firma konsultingowa PWC.

Nasza inicjatywa będzie z pewnością kontynuowana w 2013 roku.

 

Umacnianie pozycji portu w Gdańsku jako największego portu w Polsce

 

×       

 

Podczas gdy Port w Gdańsku bije kolejne rekordy przeładunku,  miasto oraz szereg innych podmiotów starają się rozbudowywać jego infrastrukturę.

W dalszym ciągu rozwija się terminal kontenerowy DCT, z którym miasto blisko współpracuje. Po tym jak największy morski przewoźnik na świecie – Maersk – uruchomił bezpośrednie połączenia z Gdańskiem, terminal zaczął rozbudowywać swoją infrastrukturę, m.in. nowe suwnice, rozbudowę bocznicy i zakup sprzętu. Na te inwestycje terminal DCT uzyskał ponad 50 mln zł dofinansowania z Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Dodatkowo władze DCT ogłosiły kolejny etap rozbudowy terminala - nabrzeża wzdłuż plaży w kierunku Rudoportu.

W ślad za DCT poszedł Gdański Terminal Kontenerowy GTK, który uruchomił nowe serwisy CMA/CGM i Team Lines.

W 2011 roku także belgijska firma Sea Invest zakończyła fazę projektowania, uzyskała pozwolenia na budowę dla tzw. terminala ładunków suchych wraz z infrastrukturą towarzyszącą obsługującego m.in. przeładunki rud metali, węgla i biomasy. Budowa wartej ok. 200 mln zł inwestycji ruszyła na przełomie maja i czerwca 2012 r.

Natomiast Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych podjęła decyzję o budowie w Gdańsku nowego terminala paliwowego wraz z centrum magazynowym paliw płynnych o wartości ok 800 mln zł.  Na finiszu znajdują się negocjacje z Zarządem Morskiego Portu Gdańsk w sprawie dzierżawy na 30 lat terenów (ok. 29 ha) przeznaczonych pod terminal, postępuje też procedura wyboru wykonawcy.

Kończy się też budowa Gdańskiego Terminala Masowego. Powstaje on przy Nabrzeżu Bytomskim i będzie najnowocześniejszym w Polsce terminalem służącym do przeładowywania, magazynowania i suszenia zbóż.

W trakcie budowy jest  inwestycja Północnoatlantyckiej Organizacji Producentów (PAOP) - nowoczesna chłodnia o powierzchni 8600m2. PAOP jest to inwestor zrzeszający polskich armatorów dalekomorskich. Powstająca chłodnia będzie w stanie pomieścić jednorazowo nawet do 18 tys. palet - czyli około 20 tys. ton mrożonych ryb i owoców morza. Budynek na terenie Wolnego Obszaru Celnego pomieści również biura przeznaczone zarówno na siedzibę PAOP jak i na wynajem.

Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego zakończyła też rokowania i podpisała umowę dzierżawy terenu z francuską korporacją energetyczną EDF w celu umożliwienia budowy nowej elektrociepłowni dla Gdańska.  

Do tego wszystkie kluczowe inwestycje drogowe poprawiające dostęp do portu są już w realizacji – kolejne etapy trasy Sucharskiego z tunelem pod Martwą Wisłą, Nowa Słowackiego, a Obwodnica Południowa jest na ukończeniu. Jednocześnie Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego rozpoczęła prace projektowe w celu budowy nowego połączenia drogowego trasy Sucharskiego z terminalem DCT oraz Pomorskim Centrum Logistycznym (tzw. ul. Nowej Kaczeńce). W przyszłym roku Polskie Linie Kolejowe mają zaś zacząć też budowę mostu kolejowego nad Martwą Wisłą. 

Utworzenie Pomorskiego Centrum Dystrybucyjno-Logistycznego

 

×       

 

 

Pierwsza łopata pod jego utworzenie wbita została we wrześniu 2012 roku!

 

Planowane przez nas na zapleczu portu, w bezpośrednim sąsiedztwie terminala kontenerowego DCT Gdańsk, Pomorskie Centrum Logistyczne może być przełomowym krokiem ku temu aby metropolia gdańska stała się centrum logistycznym północnej Polski i basenu Morza Bałtyckiego.

 

W grudniu 2010 roku podpisaliśmy umowę na zagospodarowanie Centrum z australijską firmą Goodman - globalnym ekspertem w dziedzinie powierzchni logistycznych i biznesowych. Umowa weszła w życie w 2011 roku, a inwestor zaczął prace projektowe i opracowanie dokumentacji.

 

Inwestor wspierany jest przez Gdańską Agencję Rozwoju Gospodarczego w rozmowach z gestorami sieci i innych uzgodnieniach oraz poszukuje przyszłych najemców.

 

Centrum logistyczne, które jest największym tego typu przedsięwzięciem w Północnej Polsce, będzie miało docelową powierzchnię ok. 500 000 m2. Budowę pierwszego magazynu o powierzchni 14 000 m2 rozpoczęto we wrześniu 2012 r., a jego oddanie do użytku planowane jest na koniec pierwszego kwartału 2013 r. Szacuje się, że wartość całej inwestycji może przekroczyć 300 milionów euro.

 

Rozbudowa gdańskiego systemu wsparcia dla inwestorów

 

×       

 

 

W pierwszej połowie 2011 roku wspólnie z Marszałkiem Województwa Pomorskiego powołaliśmy zintegrowany system obsługi inwestorów „Invest in Pomerania”, oparty m.in. doświadczenia Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego – InvestGDA.

Ponadto, w listopadzie 2011 gminy i powiaty należące do Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego zainicjowały inwentaryzację projektów inwestycyjnych. Zebrane i przeanalizowane staną się podstawą wspólnego Metropolitalnej Oferty Inwestycyjnej, która po raz pierwszy została wykorzystana do wspólnej promocji gospodarczej w dniach 6-9 marca podczas międzynarodowych targów rynku nieruchomości w Cannes, gdzie nasza metropolia po raz pierwszy wystawiła wspólną ofertę. Zawierała ona kilkadziesiąt największych projektów inwestycyjnych z całej metropolii (dostępna też online: www.investgda.pl/moi). Wspólne stoisko w ciągu 4 dni targowych odwiedziło ok. 19 tys. odwiedzających.

Widać, że nasze działania przynoszą efekty. W 2012 roku nowe zagraniczne centra nowoczesnych usług stworzyły w Gdańsku m.in. niemiecki gigant chemiczny Bayer, fińska korporacja przemysłu drzewnego Metsä, czy amerykańska korporacja zajmująca się doskonaleniem wiedzy i e-learningiem - Laureate.

Szacuje się, że w całym sektorze ICT i SSC w Gdańsku powstało w ostatnich dwóch latach co najmniej 500 nowych miejsc pracy. Dodatkowo zagraniczne firmy informatyczne obecne w Gdańsku, takie jak Kainos, Intel, Lufthansa Systems, SII czy Transcom rozpoczynają lub poszerzają swoją działalność o charakterze badawczo-rozwojowym. Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego dokłada zaś wszelkich starań, aby zapewnić teraz i w przyszłych latach wykształcone kadry dla tego sektora usług.

W listopadzie 2012 roku odbyła się przygotowywana przez prawie rok gdańsko-pomorska misja gospodarcza do Stanów Zjednoczonych. Wzięło w niej udział 11 gdańskich i pomorskich firm reprezentujących głównie sektor wysokich technologii (Datera, Fido Intelligence, Solwit, Uxpin, Around, FancyFon, Goyello, Speednet, Playsoft, Optinav, SII). Podczas pobytu w USA członkowie delegacji wzięli udział w szeregu seminariów inwestycyjnych oraz indywidualnych spotkań biznesowych, nawiązywali kontakty z przedstawicielami takich światowych koncernów jak Intel, Apple, Google, Weyerhaeuser, Boeing, Microsoft.

Celem misji było wzmocnienie potencjału inwestycyjnego metropolii gdańskiej w oparciu o współpracę gdańskich firm z amerykańskimi i umożliwienie im edukacji poprzez kooperację. Wcześniejsze przykłady inwestycji takich firm jak: Intel, Jepessen, Compuware czy Synopsys pokazują, że współpraca z polskim partnerem zaowocowała włączeniem tych firm do korporacji i wejściem na nasz rynek globalnych marek.

 

Zacieśnienie współpracy z uczelniami wyższymi

 

×       

 

W połowie 2012 roku powołany został pełnomocnik prezydenta Gdańska do spraw współpracy z uczelniami wyższymi. Został nim Pan Jarosław Pawłowski, były wiceminister rozwoju regionalnego. Powołany następnie zespół roboczy złożony z przedstawicieli największych gdańskich uczelni wyższych przedstawi efekty swoich prac w I połowie 2013 roku.

 

Dodatkowo, planowane jest powołanie Rady Metropolitalnej w ramach stowarzyszenia Gdański Obszar Metropolitalny, do której zapraszani zostaną rektorzy szkół wyższych metropolii gdańskiej oraz najważniejsi dla rozwoju metropolitalnego przedsiębiorcy.

 

Rozbudowa Gdańskiego Parku Naukowo – Technologicznego

 

×       

 

8 października 2011 r. dokonano uroczystego otwarcia pierwszego budynku III etapu rozbudowy. Nowy budynek Parku posiada 12 812 m2 powierzchni biurowo-technologicznej. Obecnie powstaje drugi budynek - biurowo-laboratoryjny, o powierzchni 12 920 m2. Rozbudowa Parku powinna się zakończyć w II kwartale 2013 roku. 

Na terenie GPN-T funkcjonuje obecnie 149 firm, zatrudniających prawie 1000 osób.

W GPN-T funkcjonuje inkubator technologiczny, inkubator przedsiębiorczości Agencji Rozwoju Pomorza S.A. oraz fundusze zalążkowe, które zapewniają sprzyjające warunki rozwoju dla nowo powstałych firm opartych na wiedzy i innowacyjnych technologiach. Na terenie GPN-T działa także wirtualne biuro, którego oferta skierowana jest głównie dla mikro i małych przedsiębiorców, którym Park zapewnia m.in. prestiżowy adres, usługi sekretarskie, sale na spotkania biznesowe. Do kluczowych branż wspieranych przez GPN-T należy Biotechnologia, Biomedycyna, ICT, oraz Energetyka.

Koszty rozbudowy Parku to ok. 100 milionów złotych.

 

Budowa Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości „STARTER”

×      

 

 

 

Gdański Inkubator Przedsiębiorczości powstał w ramach projektu dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego  Województwa Pomorskiego (dofinansowanie 11,3 mln zł, a 24,5 mln zł wkładu miasta Gdańska).

W listopadzie 2011r. administratorem budynku Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER została Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości, dla której Inkubator jest strategicznym projektem. Uroczyste otwarcie Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER odbyło się 23 stycznia 2012 r.

 

Nowa siedziba Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości „STARTER” to nowoczesny biurowiec architektonicznie nawiązujący do sąsiadujących z nim budynków kompleksu Arkońska Business Park. Całkowita powierzchnia budynku to ponad 11,2 tys. m. kw. Natomiast powierzchnia użytkowa zlokalizowana w kondygnacjach nadziemnych wynosi około 5,3 tys. m.kw.

 

Około 60% powierzchni budynku przeznaczone jest dla osób planujących założenie firmy oraz start-upów i firm prowadzących działalność gospodarczą nie dłużej niż 3 lata. Mogą one liczyć przez pierwszy okres swojej działalności na szereg udogodnień, w tym niższe opłaty za korzystanie z powierzchni biurowej Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER oraz preferencyjne ceny na inne wsparcie.

 

Pozostała powierzchnia Inkubatora przypada klientom strategicznym, których obowiązują za najem powierzchni stawki rynkowe. Przychody uzyskiwane z tej części służą finansowaniu wsparcia dla firm inkubowanych.

 

W „Starterze” pracuje obecnie 60 nowopowstałych firm, z tego 30 ma w nim swoją fizyczną siedzibę, a pozostałe 30 korzysta jedynie z przestrzeni wspólnych, adresu i kompleksowego wsparcia oferowanego przez Inkubator. Łącznie firmy te zatrudniają ok. 500 pracowników!

 

Budowa nowej siedziby Międzynarodowych Targów Gdańskich - Amber Expo

×      

 

 

 

Międzynarodowe Targi Gdańskie SA rozpoczęły  budowę nowego centrum wystawienniczo-kongresowego w marcu 2011 roku. Nowa siedziba firmy zlokalizowana jest w Gdańsku Letnicy w bezpośrednim sąsiedztwie PGE Arena Gdańsk. Autorem projektu jest Przedsiębiorstwo Projektowo-Wdrożeniowe FORT.

 
Obiekt posiada halę wystawienniczą o łącznej powierzchni 12 000 m² z możliwością podziału na trzy osobne hale oraz sześciokondygnacyjnego budynku biurowego, a także centrum konferencyjne z salami mogącymi pomieścić 1130 osób (największa 600 osób), restaurację oraz bar.


Centrum targowe posiada parkingi z 450 miejscami postojowymi. Podczas największych imprez organizowanych przez MTG będzie możliwość korzystania z parkingów należących do PGE Arena Gdańsk.

Nowa infrastruktura umożliwia firmie poszerzenie pakietu dotychczasowych usług, zapewnia niezbędne warunki do rozwoju projektów wystawienniczych, a także pozwala na podniesienie jakości i konkurencyjności oferowanych usług.


Otwarcie Amber Expo odbyło się 25 kwietnia 2012 r.

 

Budowa Europejskiego Centrum Solidarności

 

×       

 

 

Wprowadzenie na plac budowy odbyło się w październiku 2010 roku. Po półtora roku budowy, 4 kwietnia 2012 roku nad budynkiem Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku uroczyście zawieszono wiechę.

 

Obecnie kontynuowane są prace budowlane oraz prowadzone intensywne prace nad wystawę stałą. Zakończenie budowy przewidziane jest na drugą połowę 2014 roku.

 

Powstanie Muzeum II Wojny Światowej

 

×       

 

 

W lipcu 2011 roku na terenie przyszłego muzeum przy ul. Wałowej rozpoczęto prace archeologiczne. W październiku miasto wydało pozwolenie na jego budowę.

1 września 2012 roku na uroczystości z udziałem premiera Donalda Tuska wkopany został kamień węgielny pod przyszłe Muzeum.

Teren pod budowę Muzeum (o wartości 53 mln zł) w formie darowizny przekazało miasto. Budowa muzeum ma kosztować w sumie 358 mln zł. Pieniądze na ten cel ma przekazać polski rząd, w ramach wieloletniego programu "Budowa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku".

 

Budowa Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

 

×       

 

 

W marcu 2011 roku rozpoczęła się organizacja placu budowy i roboty ziemne pod powstanie Teatru. Już wcześniej zostały wykonane prace przygotowawcze placu budowy m.in. badania archeologiczne, przełożenie sieci. Po procesie robót  ziemnych powstał wykop pod budynek wraz z jego umocnieniem, a następnie na naszych oczach budynek Teatru zaczął piąć się w górę.

 

Niestety proces budowy został wstrzymany z powodu niewywiązywania się głównego wykonawcy (firmy Pol-Aqua) ze swoich zobowiązań.

 

Liczymy na to, że prace budowlane zostaną wznowione na początku 2013 roku. Przetarg na ogłoszenie nowego wykonawcy został ogłoszony 15 października 2012 roku. Otwarcie ofert nastąpi 27 listopada.

 


 

 

FILAR III.

GDAŃSK SILNY SWOJĄ MARKĄ

 

Deklaracja

wyborcza

Wykonano

W trakcie

Nie wykonano

Komentarz

Wzmacnianie marki Gdańska jako Miasta Wolności i Solidarności

 

×       

 

 

Budowanie marki i rozpoznawalności Gdańska jako miasta kojarzonego z ideami wolności i solidarności należy dziś w dużym stopniu do zadań Europejskiego Centrum Solidarności. W ciągu ostatnich dwóch lat instytucja ta zaangażowała się w kilkadziesiąt projektów, m.in.:

- Wizyta studyjna liderów opozycji demokratycznej z Tunezji i Egiptu oraz międzynarodowa konferencja „Głęboko Czujemy Wspólnotę Naszych Losów” (wrzesień) - w projekcie udział wzięło 17 działaczy opozycyjnych, liderów ruchów demokratycznych i dziennikarzy z Tunezji i z Egiptu;

- Projekt „Zrozumieć sierpień” - cykl przedsięwzięć kulturalno-edukacyjnych skierowany do młodych ludzi w dzielnicach: Nowy Port, Brzeźno, Stogi, a w 2012 r. również Orunia i Siedlce,

- Festiwal All About Freedom (październik) – niezwykły festiwal filmowy prowokujący do wielopłaszczyznowej dyskusji na temat zarówno różnych wymiarów wolności, jak i jej granic we współczesnym świecie;

- Gdańskie Wykłady Solidarności - to cykl publicznych wykładów intelektualistów, teoretyków oraz historyków idei społeczno-politycznych, których zadaniem jest twórcze odniesienie się do dziedzictwa ruchu Solidarności w kontekście dnia dzisiejszego;

- Etyka Solidarności; czy też

- Zielona Szkoła Solidarności.

 

Niezależnie od ECS, w ramach wzmacniania marki wolności i solidarności Miasto Gdańsk aktywnie włączyło się i dofinansowało kwotą 500.000 zł produkcję reżyserowanego przez Andrzeja Wajdę filmu pt. „Wałęsa”, a także  co roku dofinansowuję wręczenie Nagrody im. Lecha Wałęsy.

 

Organizacja Światowych Zjazdów Gdańszczan

 

×       

 

 

Światowe Zjazdy Gdańszczan organizowane cyklicznie co 4 lata – począwszy od roku 2002 – mają na celu budowanie tożsamości gdańszczan w oparciu o wielokulturową historię miasta. Następny, IV Światowy Zjazd Gdańszczan, odbędzie się w 2014 roku.

 

 

Współtworzenie i rozbudowa oferty kulturalnej wspólnie z mieszkańcami

 

×       

 

 

Najlepszym przykładem współtworzenia oferty kulturalnej miasta były przygotowania i udział w finale konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Na wszystkich etapach konkursu odbywały się szerokie konsultacje, każdy miał możliwość zaproponować przedsięwzięcia do realizacji, co ostatecznie uwidoczniło się w aplikacji konkursowej.

 

Program „Gdańsk 2016”, który powstał w wyniku udziału w konkursie o tytuł ESK, był tworzony w większości przez osoby spoza Urzędu Miasta i stanowi strategię rozwoju kultury w mieście na najbliższe lata.

 

Do tego, od 2009 regularnie zwoływane są Gdańskie Rady Kultury, podczas których toczą się swobodne dyskusje na temat stanu i kierunków rozwoju kultury w Gdańsku.

 

Rada Kultury Gdańskiej liczy obecnie 39 członków - artystów, animatorów kultury, dziennikarzy. Do września 2012 roku odbyło się 15 spotkań Rady, poświęconych m.in.. Strategii Miasta w dziedzinie kultury, refleksjom o projekcie Europejskiej Stolicy Kultury, sytuacji książki i czytelnictwa, edukacji kulturalnej, działalności muzeów i instytucji wystawienniczych, debacie o projekcie utworzenia muzeum sztuki nowoczesnej, dzielnicy Wrzeszcz, współpracy między podmiotami działającymi na polu kultury, nowej ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, strukturze budżetu kultury w Gdańsku, projektowi wystawy stałej ECS, organizacji wielkich wydarzen kulturalnych versus dzialania lokalne, komunikacji na linii artysta media, badaniom w sferze kultury.

 

Rada Interesariuszy Młodego Miasta powstała 4 stycznia 2012 roku. Skupia wszystkie podmioty operujące na terenach postoczniowych.

 

W ramach programu monitoringu kultury gdańskiej - przeprowadzono badanie: Pozyskiwanie informacji o wydarzeniach kulturalnych w Gdańsku przez mieszkańców Gdańska, do końca roku 2012 zakończone zostanie badanie: Poszerzenie pola kultury. Diagnoza potencjału sektora kultury w Gdańsku oraz Dzieci sieci - kompetencje komunikacyjne najmłodszych w ramach projektu Medialab (współfinansowane przez MKiDN). Wprowadzono system rocznej oceny dyrektorów instytucji kultury - na wzór arkusza ocen obowiązującego w Urzędzie Miejskim.

 

Co roku miasto dofinansowuje działalność artystyczną poprzez granty na kwotę ok. 4,5 mln zł. W 2011 r. przyznaliśmy 140 grantów na kwotę 4 474 108,93 zł, w 2012 r. 152 granty o wartości 4 735 000 zł, a na 2013 mamy zarezerwowanych na ten cel 4 867 280 zł.

 

Dodatkowo przyznajemy stypendia artystom. W 2011 otrzymały je 74 osoby (64 stypendia pn. Stypendium kulturalne Miasta Gdańska; 10 stypendiów pn. Młody gdańszczanin), natomiast w 2012 r. przyznaliśmy 118 stypendiów (75 stypendiów pn. Stypendium kulturalne Miasta Gdańska; 27 stypendiów pn. Fundusz mobilności; 16 stypendiów pn. Młody Gdańszczanin).

 

 

Demokratyzacja polityki przestrzennej miasta

 

×       

 

 

W ciągu ostatnich dwóch lat instytucja zajmująca się planowaniem przestrzennym – Biuro Rozwoju Gdańska – realizowało szereg działań bezpośrednio skierowanych na konsultacje z mieszkańcami. Oprócz specjalnych spotkań z nowopowołanymi radnymi dzielnic i osiedli oraz członkami stowarzyszeń dzielnicowych przy okazji uchwalania bądź zmiany planów miejscowych, przeprowadzone zostały:

 

·  projekt „System Tras Rowerowych dla Gdańska” (STeR), na który składały się spotkania: z przedstawicielami organizacji pozarządowych (kwiecień), 19 sesji warsztatowych z mieszkańcami, przedstawicielami rad osiedli i dzielnic oraz organizacjami pozarządowymi (maj–czerwiec) oraz 2 dyżury konsultacyjne w ramach debaty nad projektem udostępnionym w Internecie (18 i 26 października), a także specjalnie stworzona strona internetowa i newsletter;

·  kontynuacja podjętych w 2010 roku prac nad studium „Jak mogłaby wyglądać transformacja Wrzeszczańskiej Wysepki?”;

·  Realizacja studium „Plac Waryńskiego – wymyślmy razem!” we współpracy ze Stowarzyszeniem im. S. Brzozowskiego (sesje warsztatowe i debata podsumowująca z mieszkańcami, przedstawicielami rady dzielnicy oraz organizacjami pozarządowymi);

·  Realizacja studium koncepcji zagospodarowania zieleni na Suchaninie „Zieleniec na Cygańskiej Górze – wymyślmy razem!” (badania opinii oraz planowana na 5 grudnia sesja warsztatowa z mieszkańcami).

 

Wiosną 2012 r. rozpoczęliśmy zaś realizację programu „Wspólnie zadbajmy o nasze podwórko”. W ramach programu miasto przekazało wspólnotom -  dzierżawcom i właścicielom terenów przyległych do nieruchomości - elementy budowlane i sadzonki zieleni. Do programu zgłoszonych zostało w sumie 45 podwórek, z których korzysta około 60 wspólnot mieszkaniowych. W opracowaniu znacznej części koncepcji zagospodarowania  pomagali studenci Wydziału Architektury Sopockiej Szkoły Wyższej oraz architekci z Biura Rozwoju Gdańska.

 

W lipcu rozpoczęła się dystrybucja materiałów budowlanych i nasion, które mieszkańcy wykorzystali do upiększania swoich podwórek. Jesienią dystrybuowane były sadzonki  krzewów. Efekty wspólnej pracy mieszkańców można będzie podziwiać już wiosną, kiedy odnowione podwórka zazielenią się i rozkwitną.

 

Kolejny pilotażowe podejście do zagospodarowania naszej wspólnej przestrzenie rozpoczęliśmy w Letnicy. Ogłosiliśmy obecnie przetargi na zaprojektowanie podwórek między odnowionymi ulicami i budynkami: po trzy warianty dla każdego z podwórek. Wybór docelowego projektu uzgodniony zostanie przez mieszkańców w ramach warsztatów. Chcemy aby estetyczna, funkcjonalna i technicznie użyteczna przestrzeń sąsiedzka była wsparciem dla  działań społecznych ukierunkowanych na likwidację występujących rodzajów wykluczenia społecznego i zmianę postaw mieszkańców. Jeśli projekt się powiedzie, będziemy go powtarzać w innych częściach miasta.

 

Nacisk na inicjowanie i wspieranie wydarzeń kulturalnych poza tradycyjnym sezonem

 

×       

 

 

Zgodnie z przyjęta Strategią Marki Gdańsk wyodrębniamy 4 sezony kultury poprzez stworzenie kalendarza cyklicznych imprez – kamieni milowych, które odbywają się nie tylko w tradycyjnym  turystycznych miesiącach. Są to m.in.:

 

Projekt Heweliusz/Nauka Gdańska – styczeń/luty;

Festiwal Europejski Poeta Wolności – marzec;

Gdański Festiwal Muzyczny – kwiecień;

Siesta Festiwal – maj;

Festiwal Tańca – czerwiec;

Festiwal Goldbergowski – wrzesień;

All About Freedom – październik;

Narracje oraz Jazz Jantar Festival – listopad;

Actus Humanusgrudzień.

 

 

Demokratyzacja systemu środków finansowych dla kultury

 

×       

 

 

Na rzecz jeszcze większej transparentności zdecydowaliśmy się włączać zaangażowanych aktywistów i przedstawicieli organizacji pozarządowych w programy grantowe. Od roku 2013 w składach komisji konkursowych na dofinansowanie zadań będzie zrównana liczba przedstawicieli Miasta i organizacji pozarządowych.

 

Co roku miasto dofinansowuje działalność artystyczną poprzez granty na kwotę ok. 4,5 mln zł. W 2011 r. przyznaliśmy 140 grantów na kwotę 4 474 108,93 zł, w 2012 r. 152 granty o wartości 4 735 000 zł, a na 2013 mamy zarezerwowanych na ten cel 4 867 280 zł.

 

Od 2011 roku również rady dzielnic i osiedli mogą zgłaszać kandydatów do nagród prezydenta Gdańska w dziedzinie kultury.

 

Dodatkowo przyznajemy stypendia artystom. W 2011 otrzymały je 74 osoby (64 stypendia pn. Stypendium kulturalne Miasta Gdańska; 10 stypendiów pn. Młody gdańszczanin), natomiast w 2012 r. przyznaliśmy 118 stypendiów (75 stypendiów pn. Stypendium kulturalne Miasta Gdańska; 27 stypendiów pn. Fundusz mobilności; 16 stypendiów pn. Młody Gdańszczanin).

 

Stworzony został także nowy program stypendialny:  fundusz mobilności, dający artystom możliwość pozyskania dofinansowania na udział w festiwalach, warsztatach etc.

 

Organizacja dużych markowych imprez kulturalnych

 

×       

 

 

Kontynuujemy i chcemy rozwijać takie imprezy jak: Festiwal Szekspirowski (corocznie, lipiec/sierpień; organizator Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense)), Festiwal Nagrody Europejski Poeta Wolności (co dwa lata, marzec, od roku 2013 będzie miał swoją dodatkową odsłonę dedykowana sztuce przekładu pt. Odnalezione w tłumaczeniu), Solidarity of Arts wraz z koncertem Przestrzeń Wolności (corocznie, sierpień/wrzesień), All About Freedom Festival (corocznie, październik; organizator ECS, Festiwal Teatrów Ulicznych FETA (corocznie lipiec, organizator Plama GAK), Festiwal Narracje (corocznie, listopad; organizator Instytut Kultury Miejskiej i Gdańska Galeria Miejska), Monumental Art. (corocznie; organizator IKM), Gdański Festiwal Tańca (corocznie, czerwiec; organizator Klub Żak), Jazz Jantar Festiwal (corocznie, październik/listopad; organizator Klub Żak), Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska (wieloletni projekt prowadzony od 2005 roku przez CSW Łaźnia polegający na umieszczaniu dzieł sztuki w przestrzeni publicznej Dolnego Miasta), Alternativa (corocznie, maj-październik, organizator IS Wyspa), Siesta Festiwal (corocznie, kwiecień/maj; organizator Modern Look),  Gdański Festiwal Muzyczny (corocznie, kwiecień; organizator Stowarzyszenie Muzyczne Forza), Festiwal Goldbergowski (corocznie, wrzesień; organizator Stowarzyszenie Dziedziniec), Actus Humanus (corocznie, grudzień; organizator eventfactory), a także Festiwal Dni Muzyki Nowej – corocznie, styczeń,  organizator Klub Żak – w roku 2013 trzecia edycja - prezentuje twórców spoza mainstreamu; bez zagłębiania się w pozorne granice stylistyczne przedstawia artystów umiejących przekuć bogactwo tradycji muzycznych na indywidualny język muzyczny. Bogaty stylistycznie program umożliwia ukazanie dużo pełniejszego kontekstu współczesnej muzyki, zmusza do spojrzenie na zjawisko dźwięku z wielu perspektyw.

 

Rozwijanie wydarzeń o zasięgu lokalnym, inicjowanych poza Urzędem Miejskim

 

×       

 

 

Czynimy to poprzez angażowanie się w takie wydarzenia jak: Streetwaves, Remix Culture, Dzień Sąsiada, Lokalne Lokomotywy, Twoja dzielnica też stolica, Święta ulic (np. Święto ulicy Mariackiej), Gdańsk OdNowa i szereg indywidualnych wydarzeń w poszczególnych dzielnicach.

 

Organizacja EURO 2012

×      

 

 

 

Mistrzostwa UEFA EURO 2012 w Gdańska były wielkim sukcesem, i wielkim powodem do dumy wszystkich gdańszczan. Skala wyzwań, którym musieliśmy stawić czoła była przecież niebywała!

 

Decyzję o ubieganiu się podjęliśmy przecież jeszcze w 2004 roku. Decyzja UEFA o tym, aby mistrzostwa odbyły się w Polsce zapadła w kwietniu 2007 roku. W tamtym czasie nie mięliśmy praktycznie nic, co potrzeba do organizacji tak dużej imprezy - ani stadionu, ani drużyny piłkarskiej na przynajmniej krajowym poziomie, ani dużego lotniska, ani bezkolizyjnej drogi z lotniska do centrum miasta, ani dróg dojazdowych do Gdańska. Nie mieliśmy wówczas także pieniędzy na to wszystko.

 

Wszystkiego tego dokonaliśmy przez 5 lat! Stadion na Letnicy, Obwodnica Południowa, Trasa W-Z, przejezdna Trasa Słowackiego, ul. Żaglowa, lotniska, linia SKM na nowy peron Gdańsk Stadion Expo, przebudowa wiaduktu Uczniowska i wiaduktu Brama Oliwska, modernizacja estakady na Węźle Kliniczna, modernizacja Traktu Św. Wojciecha i przebudowa nawierzchni jezdni ul. Jana z Kolna, odwodnienie i rewitalizacja Letnicy… a można by jeszcze wymieniać. Każda z tych inwestycji to fascynująca historia tworzących ją ludzi, to także ułamek historii naszego miasta. To wreszcie powód do naszej dumy, naszego zadowolenia.

 

Ale najważniejszym powodem do satysfakcji jest to, że  udało nam się zmobilizować całą rzeszę ludzi do wspólnego działania: począwszy od służb bezpieczeństwa i zabezpieczenia medycznego, przez setki wolontariuszy, po dziesiątki tysięcy gdańszczan dekorujących własne domy i bawiących się razem w Strefie Kibica. Chociażby z tego powodu – warto było!

A do tego możemy pochwalić się m.in. tym, że:

·         w trakcie UEFA Euro 2012 ™: Gdańsk odwiedziło łącznie około 150 tys. turystów krajowych i około 150 tys. turystów zagranicznych (88% poleciłoby Gdańsk jako cel urlopu);

·         w gdańskiej Strefie Kibica pojawiło się łącznie 350 tys. kibiców i ponad 1 tys. dziennikarzy.

·         osiągnęliśmy ekwiwalent reklamowy wartości  47 milionów euro (wartość publikacji w mediach zagranicznych dotyczących Gdańska w okresie 1-30 czerwca) (m.in. wzrost ilości publikacji w internecie na temat Gdańska  wyniósł ponad 1000% w porównaniu do czerwca 2011 r.);

·         95% publikacji o statusie publicznym miało charakter pozytywny lub neutralny,

·         opublikowano łącznie kilkadziesiąt tysięcy zdjęć z Gdańska i ponad 2 tysiące filmów na różnych platformach internetowych,

·         publikacje na temat Gdańska umieszczano w ponad 30 językach,

·         informacje o Gdańsku dotarły do kilkuset milionów osób.

Organizacja wielkich imprez sportowych

 

×       

 

 

Już w pierwszym roku funkcjonowania ERGO Areny odbyły się na niej m.in. mecz piłki ręcznej Polska – Niemcy, (2 kwiecień 2012, finał Ligi Światowej w siatkówce (6-10 lipca 2011) oraz Mistrzostwa Europy w tenisie stołowym (8-16 października 2011).

 

Począwszy od 6 września 2011 roku wielkie wydarzenia zaczęły mieć miejsce na nowym stadionie PGE Arena Gdańsk. Były to: mecz towarzyski w piłkę nożną Polska - Niemcy, 6 września 2011, mecze w ramach Mistrzostwa Europy w piłce nożnej Euro 2012: Hiszpania – Włochy, Hiszpania – Irlandia, Hiszpania – Chorwacja, Niemcy – Grecja (czerwiec-lipiec 2012) oraz mecz towarzyski w piłkę nożną Polska – Urugwaj (15 listopada 2012).

 

Poza tym zorganizowaliśmy w Gdańsku takie wydarzenia sportowe jak:

·       mecz towarzyski rugby Polska – Niemcy, (20 listopada 2011)

·       mecz Pucharu Świata rugby Polska – Niemcy, (3 listopada 2012)

·       Mistrzostwa Europy rugby „7”, (czerwiec 2012)

·       III Międzynarodowy turniej rugby „7”, (21-22 kwiecień 2012)

·       Mistrzostwa Świata we Freestyle Motocrossie, (26 listopad 2011)

·       Gala sportów walki KSW, (21 maj 2011)

·       Gala sportów walki KSW, (15 wrzesień 2012)

·       Mistrzostwa Polski w żeglarstwie w klasach olimpijskich, (wrzesień 2012)

·       Mistrzostwa Polski w gimnastyce sportowej, (marzec 2011)

·       Grand Prix Pucharu Świata w Dworze Artusa we florecie kobiet, (24 luty 2012)

·       Memoriał im. Zygmunta Chychły w boksie

·       Skandia Maraton Lang Team w kolarstwie (czerwiec 2012)

 

Co roku organizujemy też przyciągające do naszego miasta rzesze uczestników i kibiców imprezy cykliczne, takie jak Maraton Solidarności, Bieg Westerplatte, Gdańsk Biega, Maraton sierpniowy we wrotkarstwie im Lecha Wałęsy , Zlot Oldtimerów, czy Baltic Sail.

 

W najbliższej przyszłości planujemy organizację takich imprez sportowych jak:

 

·       Mistrzostwa Europy w siatkówce mężczyzn 2013

·       Mistrzostwa Świata w siatkówce mężczyzn 2014

·       Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce 2014

·       Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej 2016

·       Mecz towarzyski w piłce nożnej Reprezentacji Polski 2013

·       Mecz rugby Reprezentacji Polski 2013

·       Grand Prix w siatkówce mężczyzn i kobiet 2013

·       Grand Prix Nordic Walking 2013

·       serię Grand Prix na żużlu w latach 2014 – 2016

 

 

 

 

FILAR IV.

GDAŃSK OBYWATELSKI

 

Deklaracja

wyborcza

Wykonano

W trakcie

Nie wykonano

Komentarz

Wspieranie wyborów do rad dzielnic i osiedli, a następnie ich codziennej pracy

×      

 

 

Miasto Gdańsk aktywnie włączyło się w promocję wyborów do rad dzielnic i osiedli, zarówno poprzez kampanię informacyjną (plakaty, spoty radiowe) oraz spotkania pełnomocników prezydenta w dzielnicach i pracowników Referatu Komunikacji Społecznej z grupami inicjatywnymi.

 

W efekcie wyborów z dnia 8 maja 2011 r. ukonstytuowało się 27 rad jednostek pomocniczych, czyli ponad dwa razy więcej rad niż w poprzedniej kadencji (tylko 13). Duża w tym zasługa podjęciu wcześniej decyzji o obniżeniu progu wyborczego, z 7 do 5% (uprawnionych mieszkańców danego osiedla lub dzielnicy), szerokiej kampanii informacyjnych (prowadzonych przez UM, jak i organizacje z konkursu grantowego, wspierającego rozwój lokalny) i ogromnego zaangażowania społeczności lokalnych. Dzięki niej, rady powstały we wszystkich jednostkach, w których ogłoszono wybory.

Frekwencja wyniosła w poszczególnych osiedlach i dzielnicach od 6,24 proc. (na Chełmie) do 22,97 proc. (Wzgórze Mickiewicza).

Ma to obecnie przełożenie na wysokość środków finansowych, którymi dana rada może dysponować – przy frekwencji poniżej 14 proc. jej budżet oblicza się w oparciu o sumę 4 zł na 1 mieszkańca, przy frekwencji pomiędzy 14-16 proc. - 5 zł., a powyżej 16 procent - 6 złotych na jednego mieszkańca.  

Łącznie w  wyborach  8 maja 2011 r. gdańszczanie wybrali 435 nowych radnych! W osiedlach rady liczą 15 osób, w dzielnicach (tj. jednostkach powyżej 20 tys. mieszkańców) – po 21 osób.

25 września 2011 r. wybory odbyły się także w jednostce Zaspa Młyniec, gdzie również skutecznie wybrano radę.

 

W chwili obecnej na 34 jednostki pomocnicze swoje rady wybrało 28. Łącznie pracuje w nich 450 radnych.

 

Działalność w radach ma charakter społeczny. Z 450 radnych dzielnic/osiedli diety otrzymują:

28 Przewodniczących Zarządu - 600 zł,

28 Zastępców Przewodniczącego Zarządu - 300 zł,

28 Przewodniczących Rad - 300 zł.

 

W samym 2012 r. - diety radnych dzielnic i osiedli wyniosą – 403 200 zł, obsługa lokali i ich doposażenie - ponad 350 000 zł,

a działalność statutowa przekroczy kwotę - 1 500 000 zł.

 

Po wyborach staraliśmy się ułatwiać pracę nowym radnym, choć ze względu na tak gwałtowny przyrost liczby rad, nie było to łatwe zadanie. Pracownicy Urzędu Miejskiego podjęli się standaryzacji procesów związanych z obsługą rad jednostek i stworzenia katalogu usług dla rad osiedli i dzielnic. Powołano także zespół ds. jednostek pomocniczych, który zostaje zwoływany w celu rozwiązywania powstałych problemów.

 

W ciągu ub. roku zakończony został proces przekazywania lokali na siedziby jednostek pomocniczych. Każdy z nich wyposażony został w sprzęt komputerowy (Komputer PC z monitorem LCD plus pakiet oprogramowania biurowego, urządzenia wielofunkcyjne - drukarkę/skaner oraz mobilny dostęp do Internetu), radni otrzymali elektroniczne konta pocztowe na serwerze miejskim, a dwa razy w roku otrzymują komplet materiałów biurowych i przemysłowych. Rady jednostek otrzymały również wielkoformatowe mapy oraz płyty z mapami do celów planistycznych, a Biuro Prezydenta ds. Promocji Miasta dokonało standaryzacji wizualnej, dostarczając wzory papieru firmowego, prezentacji, itp. Miasto raz w tygodniu oferuje radom dyżury radcy prawnego. 

 

Dodatkowo zorganizowane zostały trzy serie szkoleń dla nowych radnych (nt. zasad legislacji, gospodarowania środkami finansowymi oraz procedur związanych z uchwalaniem miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego).

 

Referat Komunikacji Społecznej organizuje dwa razy do roku spotkanie przewodniczących zarządów i rad z prezydentem i kierownictwem Urzędu Miejskiego. Wszyscy radni jednostek pomocniczych zapraszani są na Doroczne Spotkanie Obywatelskie z prezydentem, na którym dokonywanie jest podsumowanie roku i wskazywane priorytety rozwoju na lata następne.

 

Formalna obsługa rad odbywa się za pośrednictwem Biura Rady Miasta Gdańska i Wydziału Kadr i Organizacji. Informacje bieżące, kampanie społeczne i organizacja spotkań prezydenta w jednostkach pomocniczych obsługiwana jest przez Referat Komunikacji Społecznej. Środki na działalność statutową przeznaczone na organizację przedsięwzięć i wspieranie lokalnych inicjatyw mieszkańców w zakresie poprawy warunków życia, zachowania porządku i bezpieczeństwa, edukacji, kultury, wypoczynku, rekreacji, ochrony zdrowia, pomocy społecznej, ochrony środowiska, utrzymania i rozwoju infrastruktury oraz drobnych inwestycji, wydatkowanie są poprzez wskazane wydziały i jednostki miasta, na wniosek rad.

Już tylko 6 jednostek pomocniczych nie ma swoich rad: Aniołki, Matarnia, Przymorze Wielkie, Przymorze Małe, Suchanino, Zaspa Rozstaje. Powołanie rad w tych jednostkach możliwe jest po złożeniu wniosku grupy inicjatywnej wraz z poparciem 10 % podpisów osób zameldowanych w danej jednostce. W takiej sytuacji prezydent rozpisuje wybory w ciągu 90 dni od złożenia wniosku. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli wykorzystać dodatkowe środki na rozwój swojej lokalnej wspólnoty. Wsparcie kampanii informacyjnych dostępne jest we współpracy z Referatem Komunikacji Społecznej.

 

Dalsza działalność Społecznego Komitetu Wsparcia EURO 2012

 

×       

 

Społeczny Komitet Wsparcia EURO 2012 (SKWE), a dziś Społeczny Komitet Wsparcia Gdańska (SKWG), choć zmienił nazwę, kontynuował swoje działania, i to równie skutecznie.

Sztandarowym działaniem Komitetu pozostaje program Junior 2012. Program ten przewidywał budowę lub modernizację szesnastu boisk przyszkolnych dzięki wsparciu finansowemu przedsiębiorców działających na terenie Pomorza i kraju. I udało się! Ostatnie z 16 boisk przyszkolnych zostało oficjalnie otwarte na tydzień przed rozpoczęciem Mistrzostw UEFA EURO 2012.

Było to możliwe tylko dzięki aktywnym przedsiębiorcom, których mamy szczęście posiadać w Gdańsku, z takich firm jak: Hydrobudowa, Hossa, Nordea, Energa, Lotos, Doraco, Stocznia Wisła, Navimor, AV Szafarnia, AV Chmielna, Łączpol, Erbud, Przembud, Budimex, Stocznia Remontowa, Robyg Morena, Polimex-Mostostal, Euro Styl, a także dzięki zaangażowaniu Fundacji Gdańskiej.

Wszystkie boiska zostały wybudowane w latach 2009 - 2012:

1.    Szkoła Podstawowa nr 20 (ul. Wczasy 3)

2.    Szkoła Podstawowa nr 21 (ul. Na Stoku 43),

3.    Szkoła Podstawowa nr 39 (ul. Obywatelska 1),

4.    Szkoła Podstawowa nr 46 (ul. Arkońska 17),

5.    Szkoła Podstawowa nr 61 (ul. Sienna 26),

6.    Szkoła Podstawowa nr 79 (ul. Kołobrzeska 49),

7.    Szkoła Podstawowa nr 80 (ul. Opolska 9),

8.    Gimnazjum nr 2 (ul. Kartuska 32/34),

9.    Gimnazjum nr 20 (ul. Zgody II 6),

10.  Gimnazjum nr 26 (ul. Traugutta 92),

11.  IX Liceum Ogólnokształcące (ul. Krzyżanowskiego 8),

12.  XX Liceum Ogólnokształcące (ul. Dobrowolskiego 6),

13.  Zespół Szkół Budownictwa Okrętowego (ul. Hallera 16/18),

14.  Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 20 (ul. Gojawiczyńskiej 10),

15.  Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7 (ul. Chałubińskiego 13),

16.  Szkoła Podstawowa nr 4 (ul. Łąkowa 61),

W dalszym ciągu inicjatywa SKWG pozostaje wyjątkowym w Polsce przykładem zaangażowania biznesu w działalność społeczną.

Powołanie i wspieranie działalności Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej

×      

 

 

Gdańska Spółdzielnia Socjalna (GSS), czyli pierwsza spółdzielnia socjalna, która zatrudnia osoby wykluczone społecznie rozpoczęła działalność we wrześniu 2011 roku. GSS realizuje swoją działalność m.in. w zakresie cateringu, remontów, sprzątania, ogrodnictwa.

Powstanie GSS było kluczowym elementem realizacji projektu nagrodzonego w tym roku projektu pt. „Nowatorskie formy aktywizacji społeczno-zawodowej osób niepełnosprawnych na Osiedlu Sitowie oraz w Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej".

Jednym z podstawowych zadań projektu jest dostarczenie wszechstronnego wsparcia w usamodzielnieniu oraz przygotowania pro-zawodowego dla beneficjentów pomocy społecznej i zapewnienie 36 miejsc hostelowych czasowego pobytu osobom niepełnosprawnym z zaburzeniami  psychicznymi, bezdomnym matkom z dziećmi. Uczestnicy projektu, korzystając z różnorodnych treningów przygotowywani są do samodzielnego życia oraz do pracy w Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej, a także na otwartym rynku pracy. Na terenie „Osiedla Sitowie” znajduje się sześć domków organizacji pozarządowych i jeden Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku.

Realizacja zadania prowadzona jest przez organizacje pozarządowe. Każda organizacja prowadzi „własny domek”:

·    Pomorskie Centrum Pomocy Bliźniemu MONAR MARKOT,

·    Stowarzyszenie Wspólnota Serc

·    Stowarzyszenie Rehabilitacji i Przedsiębiorczości

·    Gdańska Spółdzielnia Socjalna

·    Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA

·    Stowarzyszenie Opiekuńczo – Resocjalizacyjne „Prometeusz”.

Obecnie na osiedlu mieszka 6 bezdomnych matek i 10 dzieci oraz 16 osób niepełnosprawnych i osób z zaburzeniami psychicznymi.

Dodatkowo funkcjonuje domek tzw. niemieszkalny, w którym spotykają się grupy wsparcia, zajęcia ze specjalistami (w tym terapie psychologiczne), zajęcia komputerowe, kulinarne. W domku tym również spotyka się Rada Osiedla Rudniki, która prowadząc bieżący monitoring i ewaluację, czuwa nad prawidłową i efektywną realizacją projektu.

Mieszkańcy „Osiedla Sitowie” uczą samodzielności, organizacji dnia, robienia zakupów, przyrządzania posiłków, dbania o najbliższych, sprzątania oraz dbania o ogródki przydomowe.

Uczestnicy projektu mogą mieszkać na terenie Sitowia mogą mieszkać maksymalnie przez 2 lata, korzystając ze wsparcia specjalistów. Czas ten jest intensywną pracą zarówno dla mieszkańców jak i osób zatrudnionych. To czas pracy nad zmianą, utrzymaniem motywacji do zmiany i podjęcia trudu powrotu do samodzielnego życia.

Pierwszy rok przyniósł już wymierne rezultaty – 3 matki bezdomne razem z dziećmi opuściły osiedle, wyszły też z systemu pomocy społecznej.

Każdy mieszkaniec ma inną historię, inny bagaż doświadczeń życiowych. Często są to bardzo traumatyczne przeżycia. Dlatego każdy krok w kierunku usamodzielnienia, wyjścia z systemu pomocy społecznej daje tyle radości i motywacji do działania.

Promocja obywatelskiego zaangażowania Gdańszczan

 

×       

 

Wspieranie aktywności obywatelskiej gdańszczan w działaniach miasta odbywa się przede wszystkim poprzez realizację zadań zapisanych w „Programie współpracy z organizacjami pozarządowymi” oraz Programie „Gdańsk moje miasto”.

 

Do głównych przedsięwzięć, w które angażuje się miasto należą:

- promocja przekazywania 1% podatku na rzecz organizacji pozarządowych,

- wspieranie i współorganizacja obchodów "dni sąsiada", "święta ulicy",

- współorganizowanie corocznej Gali Wolontariatu,

- organizacja konkursów i wręczanie nagród: im. Lecha Bądkowskiego dla wyróżniającej się organizacji społecznej, Darczyńcy Roku, czy nagród dla pracowników służby zdrowia.

- nagradzanie i wyróżnianie w lokalnej społeczności aktywnych obywateli podczas każdego obywatelskiego spotkania Prezydenta Miasta Gdańska w ramach cyklu 'Mój dom, moja dzielnica, moje miasto' i podczas Dorocznych Spotkań Obywatelskich,

- przyznawanie patronatów honorowych prezydenta podnoszących rangę imprezy i promujących. W 2011 r. przyznano 375 patronatów honorowych, w roku 2012 liczba będzie zbliżona,

- promocja wydarzeń organizowanych przez aktywnych obywateli na stronie www.gdansk.pl i w kanałach społecznościowych miasta,

- listy prezydenta do 18-latków i nowych mieszkańców z prośba o zaangażowanie się w sprawy miasta, 

- medale PMG za szczególne zasługi Gdańska i Gdańszczan, wyróżniające najbardziej aktywnych,

- wsparcie inicjatyw nieformalnych m.in. Forum Rad Szkół i Rad Rodziców, Rady społeczne PMG,

- przeznaczanie środków na działalność statutową rad jednostek pomocniczych w 2012 r. ponad 1 500 000 na projekty wskazane przez przedstawicieli mieszkańców integrujące ich wokół rozwiązania problemów lokalnej społeczności,

- stypendia i nagrody prezydenta dla uzdolnionych uczniów, artystów, itp.

- dystrybucja ulotek organizacji w budynkach miejskich,

- współpraca grup nieformalnych z placówkami edukacyjnymi.

 

Miasto i jego jednostki szukają organizacji i grup aktywnych obywateli do realizacji różnych inicjatyw np. programu „Od szkoły otwartej do szkoły-lidera wspólnoty lokalnej”, programów rewitalizacji dzielnic (na etapie budowania i realizacji tych programów).

 

Konsekwentne przeobrażanie postaw urzędniczych

 

×       

 

Naszą misją jest aby pracownik Urzędu Miejskiego nie był postrzegany jako stereotypowy urzędnik, a był menedżerem samorządowym. By z otwartością, zaufaniem i ochotą wykonywał swoje obowiązki, by wychodził naprzeciw Klientom urzędu.

Aby sprostać stawianemu celowi przeszkolono między innymi:

·       74 pracowników Urzędu - z profesjonalnej obsługi klienta;

·       194 pracowników - z zakresu zarządzania ryzykiem,

·       38 kierowników referatów w Urzędzie Miejskim w zakresie „budowania zespołu” (nt. zakresu procesów zespołowych, określenia indywidualnych predyspozycji do pełnienia ról w zespole, wypracowanie zasad współpracy i prowadzenia procesu rozwoju zespołu);

·       wybranych dyrektorów wydziałów Urzędu Miejskiego oraz jednostek organizacyjnych w zakresie komunikacji podczas spotkań otwartych z mieszkańcami;

·       19 pracowników Wydziału Polityki Społecznej na temat „Nowa wizja prowadzenia polityki społecznej Miasta Gdańska” (w związku z przekształceniem tego wydziału);

·       kilkudziesięciu pracowników i przedstawicieli kadry kierowniczej nt. zarządzania projektami, w tym certyfikowane szkolenia z zakresu zarządzania projektami zgodnie z metodą PRINCE2;

·       15 osób – szkolenie dla kadry kierowniczej „lider w organizacji – przywództwo oparte na celach i wartościach”;

·       dyrektorzy wydziałów Urzędu odbyli szkolenie pt. „zarządzanie strategiczne w jednostkach samorządu terytorialnego”

Przeprowadzono także szereg szkoleń merytorycznych, niezbędnych przy wykonywaniu zadań powierzonych poszczególnym wydziałom Urzędu Miejskiego w Gdańsku – np. nt. dyscypliny finansów publicznych.  

Dodatkowo w ramach projektu „Planuj – sprawdź – wykonaj – działaj” wdrażamy program Wspólnej Metody Oceny, mający na celu udoskonalenie zasad  kompleksowego zarządzania jakością i powołanie Grup Samooceny, proporcjonalnych do wielkości zatrudnienia w Urzędzie Miejskim.

Opracowaliśmy także projekt „Menadżer Urzędu” polegający na przeprowadzeniu analizy posiadanych kompetencji menadżerskich dyrektorów i zastępców dyrektorów  oraz planów ich doskonalenia.

Zainicjowany został również program „Top talent” polegający na przeznaczaniu do rezerwy kadrowej pracowników spełniających wymagania urzędnika–menadżera. Zgodnie z projektem dobrze rokujących pracowników przydziela się do grupy eksperckiej lub liderskiej. W ten sposób promowani są pracownicy, którzy mają zapewnić odpowiedni - wysoki poziom świadczonych przez Urząd Miejski usług.

 

Kontynuacja spotkań z mieszkańcami dzielnic, z przedstawicielami różnych środowisk i grup zawodowych

 

×       

 

W 2011  i 2012 roku zorganizowaliśmy 12 spotkań z cyklu Mój dom, moja dzielnica, moje miasto" z udziałem prezydenta i zastępców. Wzięło w nich udział ok. 2500 mieszkańców,

Miasto co roku organizuje 11 różnego typu wydarzeń patriotyczno-kombatanckich; wzięliśmy udział w szeregu spotkań Forum Rad Dzielnic; zainicjowaliśmy spotkania Forum Rad Rodziców i szeregu debat merytorycznych, w tym debat na temat gdańskiej edukacji, czy debat uczniów szkół ponadpodstawowych z prezydentem miasta.

Odbyły się też dziesiątki spotkań branżowych prezydenta miasta z biznesem, w tym pięć w ramach cyklu „Business Rountable”, m.in. y przedstawicielami branży informatycznej, morsko-logistycznej, czy firm zagranicznych. Ponadto zorganizowane zostały 2spotkania z inwestorami realizującymi swoje projekty na terenie Parku Przemysłowo-Technologicznego „Maszynowa” w Kokoszkach.

 

Apolityczność administracji

×      

 

 

 

Wśród mianowanych wiceprezydentów, sekretarza i skarbnika miasta tylko 1 osoba należy do partii politycznej.

 

 

Wsparcie dla seniorów

 

×       

 

Działania na rzecz seniorów realizowane są przede wszystkim przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w formie: klubów i  dziennych centrów aktywności oraz pomocy poprzez specjalistyczne usługi opiekuńcze świadczone w domach i placówkach. Zadanie to jest realizowane przez placówki publiczne i zlecane w konkursie organizacjom pozarządowym. Ma ono postać opieki całodobowej w rodzinnych domach pomocy dla seniorów (w tych działaniach Gdańsk jest prekursorem), a także przez programy aktywizacji seniorów. Aktywność seniorów obejmuje rękodzieło, działania artystyczne - teatralne, wokalne, naukę obsługi komputera, języków obcych, wolontariat 50+.

Wyodrębnienie środków na realizację zadań wobec seniorów jest trudne. Przygotowujemy strategię programowania tych działań wyodrębnioną z programów pomocy rodzinie, osobom niepełnosprawnym, chorym na zespoły dementywne. Spowoduje to lepsze możliwości budżetowania, monitorowania i ewaluacji tych zadań.

Dodatkowo w 2011 roku powołany został pełnomocnik prezydenta Gdańska ds. seniorów, którą została pracowniczka Referatu Komunikacji Społecznej w Urzędzie Miejskim w Gdańsku – Pani Gabriela Dudziak.

Rozwija się także współpraca z Radą Seniorów, którą w listopadzie 2011 roku powołano na drugą kadencję.

Ponadto, w związku z ogłoszeniem roku 2012 Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej miasto podjęło współpracę z Uniwersytetem Gdańskim i przez cały rok organizowało cykl wykładów otwartych dla seniorów (raz w miesiącu).

Gdańska Straż Miejska koordynowała zaś projekt "Wiem, Znam, Działam - Bezpieczny Senior" -  obejmujący w 2012 r. dwie edycje zajęć teoretyczno-praktycznych połączonych z nauką
samoobrony. Przeznaczyliśmy również środki w konkursach grantowych na działania aktywizujące dla seniorów.

Poprzez organizację serii spotkań odjęliśmy starania o integrację podmiotów działających na rzecz seniorów, szczególnie klubów seniora. Włączyliśmy się też w organizację Festynu "Seniorzy Seniorom", który dedykowany był wszystkim osobom starszym w Gdańsku.

W celu lepszej komunikacji na stronie internetowej miasta stworzona została zakładka "Seniorzy".

Zapewnienie warunków do godnego życia i rozwoju osobom niepełnosprawnym

 

×       

 

Zadanie to realizujemy w oparciu o Program Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych na lata 2010 – 2013. Obejmuje on szereg przedsięwzięć, począwszy od działań mających na celu likwidację barier architektonicznych w przestrzeni publicznej i komunikacyjnych (jaki pierwsze miasto w Polsce mamy wszystkie autobusy niskopodłogowe oraz prawie wszystkie tramwaje niskopodłogowe), po odpowiednie oznakowanie urządzeń i obiektów, wydawanie informatorów o dostępności usług, monitoring edukacji specjalnej i integracyjnej, wzrost dostępności świadczeń zdrowotnych, wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego., rehabilitacja środowiskowa, wzbogacenie oferty kształcenia uczniów niepełnosprawnych i nauczycieli, eksperyment edukacyjny - 3 ścieżki kształcenia osób niepełnosprawnych, promocja zatrudnienia i targi pracy, wsparcie Ośrodka Rehabilitacyjno- Edukacyjno-Wychowawczego (OREW) przy ul. Jagiellońskiej, wczesne wspomaganie rozwoju, programy kompleksowego wsparcia specjalistycznego, zapewnianie transportu dla osób niepełnosprawnych, program "samodzielni w pracy", kluby pracy, oraz zapewnianie krótko- i długoterminowej opieki specjalistycznej.

Sukcesywnie staramy się dostosowywać gdańskie szkoły. W ostatnim czasie zainstalowaliśmy w tym celu windy w Szkole Podstawowej nr 44 oraz w Zasadniczej Szkole Specjalnej przy ul Wita Stwosza.

W ciągu ostatnich lat opracowane na zlecenie miasta zostały „Standardy kształtowania przestrzeni miejskiej dostępnej dla wszystkich”. Powinny one zostać oficjalnie przyjęte przez Radę Miasta Gdańska jeszcze w 2012 roku. Będzie to pierwszy taki akt prawa miejscowego w Polsce.

Z innej strony, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zakupił specjalny wózek-amfibię, który daje osobom niepełnosprawnym możliwość kąpieli w morzu.

Zadania Program Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych realizowane są przez różne podmioty i finansowane przez miasto (koszty roczne ok. 31 mln zł) oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (rocznie ok. 6 mln zł).

Dodatkowo, staraniem i zaangażowanie Miasta doprowadzono do utworzenia przez Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Laskach Filii Ośrodka Wczesnej Interwencji dla Osób Niewidzących i Niedowidzących w Gdańsku. Jest to jedyny taki ośrodek północnej w Polsce.

Do tego, miasto przekazało w użytkowanie stowarzyszeniu Szansa Start będący dotąd jego własnością ośrodek w Mauszu. Dzięki kompleksowemu wsparciu stowarzyszenia powstał tam jedyny w Polsce i trzeciego w Europie Ośrodek Przygotowań Paraolimpijskich.

Za koordynację działań miasta w zakresie pomocy osobom niepełnosprawnym odpowiada Pełnomocnik Prezydenta Gdańska ds. Osób Niepełnosprawnych, Pani Maria Podgórniak. To także m.in. jej konsekwentnemu, wieloletniemu zaangażowaniu na rzecz ratyfikacji przez Polskę Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnością, udało się doprowadzić do jej uchwalenia przez Sejm w drugiej połowie tego roku (ustawa ratyfikacyjna opublikowana w dzienniku ustaw z dnia 25 października 2012 roku).